V okolí Hřenska profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky dlouhodobě pomáhali s hašením obřího požáru v Národním parku České Švýcarsko – v posledních dnech zejména s dohašováním a vyhledáváním skrytých ohnisek hoření, kácením stromů a přípravou zdrojů vody pro jednotky dobrovolných hasičů, které i po ukončení zásahu budou na požářišti zajišťovat takzvanou dohlídku.

Plnění různých úkolů

Středočeští profesionální hasiči vyrazili na pomoc kolegům na Děčínsko hned v neděli 24. července, kdy se obří požár začal rozhořívat. V úterý 26. července pak časně ráno vyjely ke Hřensku odřady profesionálních hasičů z celé republiky. Veliteli středočeského odřadu bylo svěřeno řízení prací v sektoru S3; jednom ze čtyř, na něž požářiště rozdělil štáb velitele zásahu. Pod jeho velením byli i kolegové z hlavního města, stejně jako příslušníci profesionálních odřadů z několika dalších krajů. Později přibyli i členové četných dobrovolných jednotek, ale i příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR. Velitel sektoru S3 měl k dispozici i několik stovek hasičů; počty se den ode dne měnily podle rozhodnutí hlavního štábu o aktuálním rozložení dostupných sil.

Zdroj: Youtube

Středočeští i pražští hasiči se vedle vlastního hašení a navazujících prací také starali o zajištění provozu velkokapacitních čerpadel Somati, někteří Pražané se uplatnili v hlavním štábu, jako styční důstojníci zajišťující kontakt s letci z různých zemí, pomáhajících s hašením ze vzduchu – a nepřehlédnutelná byla také účast mluvčího pražských hasičů Martina Kavky. Z metropole dále přijel speciál Golem pražských záchranářů – a na nedostatek práce si tato ošetřovna v některých dnech opravdu nemohla stěžovat. Její tým ošetřoval úrazy, přehřátí i poštípání vosami, které požár vyhnal z jejich hnízd, a tak byly všudypřítomné (a dosti agresivní).

Středočeští hasiči v Českém Švýcarsku.
Středočeské hasiče u Hřenska už část pomocníků z dalších krajů opustila

Během čtvrtka byl v sektoru S3 zásah zcela ukončen a jeho zbývající části hasiči předali správě národního parku, uvedl Ladislav Holomčík, který za Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje průběžně informoval o působení středočeských hasičů na severu Čech. Stalo se tak po 17 dnech náročné činnosti odřadu v Českém Švýcarsku, připomněl. Předávání jednotlivých úseků pokračovalo i v dalších sektorech, takže k dohašení už zbyly jen dvě oblasti: kolem Pravčické brány a poblíž vrchu Bouřňák. „V těchto lokalitách odhalil noční průzkum pomocí dronů ještě několik skrytých ohnisek,“ vysvětlil Holomčík, jak se přišlo na to, kde je třeba ještě pokračovat. I na to, kde už je možné zásah ukončit.

Sbalit věci i uklidit

„Středočeští profesionální a dobrovolní hasiči, kteří ráno přijeli vystřídat své kolegy, se většinou věnovali balení hadic a dalšího materiálu,“ přiblížil Holomčík čtvrteční činnost. „Uklízeli také odpadky, které během zásahových prací nashromáždili na několika místech,“ konstatoval. S upřesněním, že po středečním odvelení odřadů z krajů Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého měl velitel sektoru ve čtvrtek na místě celkem 107 hasičů: 44 ze středních Čech a zbytek z Prahy.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

„Část z nich se podílela na doplňování vody hadicovým vedením od Mezné k Mezní Louce do dvou velkoobjemových nádrží, z nichž každá pojme 54 tisíc litrů,“ připomněl Holomčík. S vysvětlením, že rezervoáry vody o různých objemech hasiči postupně rozmístili po celém území národního parku. Uplatní se při zmiňované dohlídce, kterou na požářišti zajistí nasmlouvané dobrovolné sbory spolu se strážci parku.