Tentokrát se však vlaky zastavily, a to zcela náhle. Mnohé tak zůstaly stát „v polích“ – v úsecích mezi nádražími. Na svědomí to mělo neplánované vypnutí přívodu elektřiny do trakčního vedení. Toto opatření si vyžádal zásah hasičů likvidujících požár vagonu nákladního vlaku se dřevem na nádraží v Říčanech.

Nespokojeným cestujícím tak vlakový personál zprvu ani nemohl upřesnit, kdy se opět pojede. Konstatovat bylo možno jediné: provoz je zastaven do odolání; jeho obnovení závisí na postupu hasebních prací. Po hodině se sice podařilo dát do provozu alespoň jednu z kolejí dvoukolejní trati – bylo však jasné, že následky říčanského požáru provoz na benešovské trase zřejmě poznamenají nejméně na celé dopoledne. Očekávají se nejen značná zpoždění vlaků, ale některé nepojedou vůbec: vybrané spoje budou i odříkány.

Cestující se tak musí připravit na to, že není jisté, kdy pojedou – nicméně zřejmě mohou počítat s návalem ve vagonech. Průjezd říčanským nádražím se podařilo obnovit, avšak rozhodně není plynulý; lze tam předpokládat s dalším citelné navýšení zpoždění: až o půl hodiny.