Letošní rok spojený s počasím, které merendám pořádaným venku víc než fandilo, nepředstavoval výjimku – a proti statistikám z uplynulých let dokonce přinesl citelné navýšení (loni hasiči zaznamenali 80 výjezdů, předloni dokonce jen rekordních 54).

Letos hasiči měli 140 zásahů spojených s likvidací plamenů; denní průměr představuje 50. Rušno měli Středočeši – se 17 výjezdy k ohni byli ve vytíženosti na druhém místě v celorepublikovém srovnání (za kolegy z Ústeckého kraje s 22 hasebními zásahy). V neděli to uvedla Nicole Zaoralová z hasičské centrály. Podle jejích slov šlo do půlnoci o 120 ohňů – a mezi půlnocí a sedmou ranní pak o dalších dvacet.

Naštěstí to nebyly velké maléry

Likvidace plamenů, které spadají do kategorie požárů v přírodním prostředí, se na celkovém počtu zásahů u požárů podílela více než z jedné třetiny (a právě v této kategorii hasiči podle předpokladů zaznamenali nejvýraznější početní nárůst).

Šlo jak o ohně schvacující trávu a porost, tak i o hašení nádob na odpad včetně kontejnerů. Naštěstí se podle Zaoralové vesměs nejednalo o velké maléry: nikdo nebyl zraněn a plameny se podařilo rychle zlikvidovat.

Speciální „čarodějnickou statistiku" ovšem hasiči nevedou – ostatně třeba v případech, kdy se ukáže, že požár mělo na svědomí použití pyrotechniky, šlo o důsledek kuřácké neopatrnosti nebo třeba o následek škrtnutí zapalovačem v opilosti, by se leckdy přímá souvislost s čarodějnickými reji prokazovala jen s obtížemi.

Více než příroda trpěly domy

Největší požáry, které v sobotu zaměstnaly hasiče v metropoli i v jejím okolí, nepředstavovaly ohně v přírodě, ale plameny ničící domy. Již odpoledne zasahovali středočeští hasiči ve Vestci na Praze-západ, kde hořel altán a plameny zasáhly i střechu domu.

Odhadovaná škoda vzniklá při požáru, který se v sobotu stal největším v celé republice a do jeho likvidace se zapojili hasiči ze středních Čech i z metropole, výrazně převyšuje milion korun.

Za soumraku byli k požáru rodinného domu voláni i pražští hasiči – z daleka viditelným plamenem hořela střecha nemovitosti v Podolí.

Čtěte také: Při 'pálení čarodějnic' škodí rachejtle