I o tom, stejně jako o tom, že si lidé zvykli očekávat od hasičů pomoc všude tam, kde je zapotřebí zachraňovat životy, zdraví nebo majetek, bude řeč ve čtvrtek na hasičských stanicích ve středních Čechách i v pražských Modřanech, kam hasiči zvou děti, aby jim všude nastejno, úderem desáté hodiny, začali předčítat pohádky.

Pohádková knížka. Zdroj: HZS Středočeského kraje

A ne ledajaké; pravé hasičské! Příběhy z nové knížky Hasičské pohádky, kterou ve volných chvílích sepsali sami profesionální hasiči – ať už působící jako preventisté, na operačním středisku, v týmu vyšetřovatelů nebo jde o takzvané mokré hasiče, tedy ty, kteří působí přímo ve výjezdu. Společným čtením a povídáním si hasiči připomenou Mezinárodní den omezení přírodních katastrof, který připadá právě na 13. říjen.

Pohádky napsali sami hasiči 

Ne náhodou to bude právě předčítáním z knížky, kterou na pultech knihkupectví nenajdete; není na prodej. Hasiči ji připravili jako odměnu pro návštěvníky svých akcí a účastníky nejrůznějších jimi organizovaných projektů a soutěží.

Hasičské pohádky Zdroj: HZS ČR

A jak se sluší a patří u správných pohádek, příběhy z pera hasičů přinášejí nejenom zábavu, ale i poučení. I pohádkové příběhy tak napoví, jak v případě, že se stane nějaký malér, rychle a účinně pomoci sobě i lidem v okolí; je totiž důležité vědět, co dělat do doby, než dorazí přivolaná pomoc.

Pohádek je 32

Společné čtení pohádek dětem ve věku od čtyř do osmi let chystají na čtvrtek hasiči přímo na svých stanicích po celé zemi. Ti středočeští ovšem představují republikovou výjimku: na rozdíl od kolegů z jiných regionů nemusejí nijak zvlášť upozorňovat, které ze svých základen pro společné předčítání vybrali.

Pohádkám budou patřit úplně všechny – a je jich 32! Deníku to v pondělí sdělil Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů, podle jehož slov už zapojení všech stanic bude zřejmě republikový unikát – a navíc jsou Středočeši v rámci celé země největším sborem s nejvyšším počtem stanic.

Role vypravěče se ujme i generální ředitel 

Do předčítání se zapojí také velitelé jednotlivých výjezdových základen, a dokonce i ještě vyšší služební funkcionáři. V pražských Modřanech se role vypravěče ujme rovněž generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, jeden z mála hasičů s generálskou hodností Drahoslav Ryba.

Právě on dal ke vzniku knížky podnět, když se obrátil na kolegy s výzvou, aby zkusili oslovit dětské publikum vlastnoručně sepsanými příběhy. Netajil se pak tím, že výsledek předčil jeho očekávání: nejen tím, že publikované práce snesou srovnání s tvorbou profesionálních spisovatelů, ale i počtem zaslaných příspěvvků. Soubor čtrnácti pohádek vybírala komise z pěti desítek došlých děl.

Co dokázali Síči?

Vedle generálmajora Ryby se do čtení zapojí i další generál, ředitel pražských profesionálních hasičů brigádní generál Roman Hlinovský – a některou z pohádek uslyší malí návštěvníci také z úst náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové. Hlavním hrdinou modřanského čtení se ovšem bezesporu stane operační důstojník pražských hasičů Pavel Savara.

Ten bude číst pohádku O dvou bratrech – své vlastní dílo. V něm mimo jiné vysvětluje, jak se označení „hasiči" vlastně zrodilo. Žili byli bratři Síčovi, pověstní tím, že pomáhali lidem – a kvůli tomu zkonstruovali i první stříkačku. Když hořelo u Polanských, se svojí novotou na voze taženém koňmi vyrazili k ohni. Sousedé, kteří je nejdřív slyšeli a pak i viděli, volali: „Ha – Síči jedou. A nové slovo bylo na světě…

Nevěříte? Tak se zeptejte dětí, jestli tohle může být pravda!

Kde hasiči chystají pohádky pro dětiPraha – nejnovější stanice v Modřanech
Kladno, Slaný, Stochov, Řevnice, Roztoky, Jílové, Rakovník
Benešov, Vlašim
Beroun, Hořovice
Kolín, Říčany, Ovčáry, Český Brod
Kutná Hora, Čáslav, Uhlířské Janovice, Zruč nad Sázavou
Mělník, Kralupy nad Vltavou, Neratovice
Mladá Boleslav, Stará Boleslav, Benátky nad Jizerou, Mnichovo Hradiště, Bělá pod Bezdězem
Nymburk, Poděbrady
Příbram, Dobříš, Sedlčany
Stanice jsou rozčleněny podle jednotlivých územních odborů

Čtěte také: Hasiči pustí do světa knihu vlastních pohádek. Od hasičů