V pondělí to připomněla Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů s tím, že v letním období jsou nejaktuálnější požáry travního porostu a keřů.

Nedbalost, či úmysl?

„V minulém týdnu jsme řešili například požár kupky sena a travního porostu, požár v dutině ztrouchnivělého stromu, kouř z lesa, ze kterého nakonec vzešlo hašení žhavých uhlíků v ohništi, nebo požár pařezu," konstatovala Adamcová.

U špatně uhašeného ohniště hasiči zasahovali v lese u ulice Na Ovčíně, kam byli hasiči ze stanice na Chodově přivoláni k prověření kouře stoupajícího z porostu. Pařez hořel v noci na ostrově Štvanice, kde bez hasebního zásahu hrozilo rozšíření požáru na okolní porost; v tomto případě hasiči jako příčinu určili neprokázané zavinění neznámou osobou.

Nedbalost, ale možná i úmysl pak stály za požárem v dutině ztrouchnivělého stromu v třešňové aleji v ulici Pod Havránkou v Troji. „Několik požárů vzniklo i na balkonech panelových domů tím, že někdo odhodil nedopalek cigarety, která dopadla do květináče a zapálila ho," varovala Adamcová. Větší rozruch vyvolal takovýto noční zásah hasičů v obytném domě v ulici Generála Janouška.

Žháři způsobili škody

Největší škody měli na svědomí žháři zakládající noční požáry. Dvě a půl hodiny po půlnoci někdo zřejmě z rozmaru založil oheň v Kurzově ulici, kam se bojovat s plameny sjeli hasiči z Petřin a ze Smíchova.

Kdosi zapálil věci nahromaděné a uskladněné pod balkonem typového obytného domu. Plameny zachvátily nejen odpad, ale také sedačku, koberec a další materiál. Škodu hasiči vyčíslili na 50 tisíc korun, protože při požáru byl poškozen i dům: plameny poničily okna i rozvody ve sklepích, kvůli žáru vzala zasvé i skleněná výplň balkonu, pod kterým hořelo. Kouř navíc očadil jak vnitřní prostory sklepů, tak fasádu domu.

A mohlo být ještě hůř! „V případě déle neovlivňovaného hoření mohlo dojít k rozšíření požáru na další hořlavé materiály v blízkosti požáru," uvedla Adamcová.

Jednadvacetiti­sícovou škodu si vyžádal noční požár ve Strančické ulici ve Strašnicích, kde někdo záměrně zapálil tři plastové kontejnery a plameny se rozšířily na travní porost na ploše asi 3×3 metry; hrozilo přitom, že oheň zachvátí i další porost. Na místě zasahovali také strážníci.

Hořela vyschlá tráva

Neprokázané zavinění neznámou osobou a nulová škoda, kdy se však maléru podařilo zabránit jen díky zásahu hasičů tlakovou vodou, jsou společným jmenovatelem dvou jinak zcela rozdílných událostí, u nichž hasiči zasahovali v Praze 4 a 7.

Hasiči z centrály rychle zlikvidovali menší požár porostu v oblasti Folimanky, kde hrozilo rozšíření ohně na větší plochu, holešovičtí hasiči jeli do Heřmanovy ulice likvidovat plameny schvacující odpad v prostru střechy garáže.

I zde bylo po deseti minutách hotovo – nehašený oheň se ovšem mohl rozšířit na materiál střechy. Uchránit se podařilo hodnoty vyčíslené na 50 tisíc korun. Cizí zavinění – patrně většinou z nedbalosti, ale někde zřejmě šlo i o úmysl – stálo také za požáry v přírodě, které hasiči likvidovali na různých místech metropole.

Oheň v oblasti Divoká Šárka

Větším ohněm byl požár posečené louky v oblasti Divoké Šárky na ploše asi 50×100 m, k jehož likvidaci se v neděli odpoledne sjely vozy profesionálů ze stanic na Petřinách, v Holešovicích a na Smíchově společně s týmy dobrovolných hasičů z Řep, Nebušic a Zličína. Rozhodně přitom nešlo o nic ojedinělého.

Třeba hasiči z Radotína likvidovali požár trávy hrozící dalším rozšířením ve Vrážské ulici, hasiči z Chodova zase uhašením hořící kupky sena a okolního porostu zabránili dalšímu rozšíření plamenů ve vyschlé trávě v ulici K Hrnčířům (tento oheň je v šetření policie).

Neopatrnost i jedna malá jiskra

Suchá tráva hořela také u kolejí v ulici Mladých Běchovic, kam plameny na ploše 2×5 metrů vyjeli likvidovat profesionálové ze Satalic, drážní jednotka i příslušníci běchovického dobrovolného sboru.

Požár zde podle slov Adamcové měla na svědomí neopatrnost při kouření či jiskra odlétlá od železniční trati. Předpovědi meteorologů nicméně nyní vyznívají pro hasiče příznivě; poskytují naději, že s ochlazením a s příchodem deštivého počasí požárů porostů a dalších ohňů v přírodním prostředí ubude.

Naopak zemědělcům při plánování žňových prací zřejmě důvod k úsměvu nepřinesou – a s podobnou náladou zřejmě budou vzhlížet o obloze i milovnicí lenošení u vody.

Dobrá sluha zlým pánem

Varováním se může stát událost ze Suchdola, kde hasiči z Hradu společně s příslušníky místního dobrovolného sboru zasahovali ve Stržné ulici u požáru ve zděném zahradním domku.

Vzplanul dřevěný regál, když se majitelé snažili o hubení hmyzu pomocí zapálených sirných knotů. Šíření ohně se podařilo zabránit – a tím uchránit hodnoty vyčíslené na 50 tisíc korun.

Požár v Klánovicích

Profesionálové společně s místní dobrovolnou jednotkou zasahovali také v Klánovicích, kam byly do Šlechtilelské ulice vyslány jednotky ze Satalic a Strašnic k údajnému požáru skleníků v zahradnictví.

Na místě ovšem hasiči zjistili, že hořel odpad na volném prostranství, a to na ploše asi 1×1 m. Škoda je tudíž nulová. „Příčinou vzniku požáru bylo zavinění neznámé osoby – nedbalost," uvedla v pondělí Adamcová.

Čtěte také: Obří požár ve Vysočanech loni zavinila závada