Beze škod se obešly první dva zásahy ze soboty. Půl druhé hodiny před polednem hořela v Brodského ulici na Chodově stará sedačka vyhozená před domem, přičemž je evidentní, že o samovznícení se rozhodně nejednalo.

Nic vážného nepřinesl ani hodinu po poledni požár v kuchyni jednoho z bytů na jiném panelovém sídlišti – tentokrát v Bohnicích; v domě ve Svídnické ulici. Plameny, které vyšlehly z mikrovlnné trouby, měla na svědomí technická závada.

Spící žena měla štěstí

Větším malérem spojeným s dvousettisícovou škodou se stal půl hodiny před půlnocí požár dřevěné chaty v zahrádkové kolonii na Libeňském ostrově. Spící obyvatelka měla štěstí, že ji vzbudil zápach kouře a před ohněm stačila utéct; samotná chata však lehla popelem, třebaže přivolaní hasiči zasahující v dýchací technice nasadili k likvidaci plamenů dva vodní proudy.

Uchránit se podařilo sousední chatu, jíž sálavé teplo poškodilo střední izolaci (a hrozilo i šíření požáru na další objekty v sousedství). Už během noci hasiči uvažovali o možných souvislostech s kouřením nebo s provozem kamen – a první z variant se potvrdila během nedělního došetření. Na požářišti se totiž nenašlo nic podezřelého, žádný spotřebič nebo předmět, který by mohl mít řádění živlu na svědomí.

Podařilo se vyloučit, že by na vnik požáru mohly mít vliv lokální topidlo, kouřovod nebo elektrické dráty (instalace byla vedena mimo ohniska a požár je poškodil až následně). Nalezeny nebyly ani zbytky samovznětlivých látek. Po vyloučení všech ostatních verzí tedy hasiči dospěli k jasnému konstatování: příčinou vzniku požáru byla neopatrnost při kouření.

Úmyslné zapálení mělo na svědomí 14tisícovou škodu, která v neděli před osmou ranní vznikla v důsledku podpálení odpadu ve dvou plastových kontejnerech stojících v ulici Na Cimbále v Modřanech. Hasiči uchránili třetí kontejner za sedm tisíc korun, na který by plameny snadno přeskočily.

Kuriózní zápis o rozsahu požáru

Zcela beze škod se v neděli večer obešel zásah na Malvazinkách. Ta, hasiči ve čtvrt na osm dorazili k rodinnému domu v Přímé ulici, odkud byl hlášen zápach kouře. Na místě se ukázalo, že rozruch má na svědomí doutnající rašelina v květináči, kam byl odhozen nedopalek cigarety. Nebezpečí se tak podařilo zažehnat doslova sklenkou vody – a v hasičských záznamech se ocitl kuriózní zápis o rozsahu požáru: hořelo na ploše 2 x 2 centimetry.

Pravděpodobně žhářský útok pak stál za požárem auta, který v noci na pondělí likvidovali hasiči z modřanské stanice: po deváté večer byli voláni do Krupné ulice v Komořanech. Plameny si tam začaly pochutnávat na zaparkované dodávce. Poznamenaly spodní část vozidla mezi nápravami – a zplodiny hoření vniky poškozenou podlahu i do interiéru.

Pod bočními dveřmi našli hasiči kus plastu páchnoucí benzinem, který bude podroben laboratornímu zkoumání. Už nyní, kdy se na výsledky expertizy stále čeká, je nicméně možno předpokládat závěry: požár se škodou předběžně vyčíslenou na 70 tisíc korun mělo na svědomí úmyslné zapálení neznámou osobou. Po pachateli pátrají policisté.

Čtěte také: Nedbalost, závady i úmysl. To vše zaměstnalo hasiče