Nejen na desítky kilometrů, ale dokonce i v řádu jejich stovek se v noci rozšířily zplodiny z obřího požáru lesů u Hřenska v Národním parku České Švýcarsko. Na obrovskou vzdálenost až z Děčínska dopravil kouř vítr. Přispěl k tomu přechod studené fronty, za níž se objevilo severovýchodní proudění vzduchu. Během dopoledne zápach v oblastech vzdálených od požáru vyvanul; někde vzduch pomohl pročistit i déšť. Nelze ale vyloučit, že se objeví znovu.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) informovala prostřednictvím sociálních sítí o měření chemické laboratoře středočeských hasičů z Kamenice, jejíž tým zjišťoval koncentraci škodlivin u dálnice D11 v okolí Lysé nad Labem. „Naměřeno podlimitní množství čpavku, oxidu siřičitého, oxidů dusíku. Občané by se měli chovat jako při smogu: omezit pohyb venku, omezit větrání,“ shrnula výsledek.

Lidé zahltili tísňové linky

To, že jde o důsledek velkého požáru, bylo evidentní – a spousta lidí nepochybovala o tom, že ten zuří někde v sousedství. Mnozí se snažili zalarmovat hasiče; jak dobrovolné, kdy volali svým známým z řad členů sboru či přímo jeho zásahové jednotky, tak prostřednictvím tísňové linky. Hasiči je však mohli jen uklidňovat: v místě ani poblíž nehoří; tenhle smrad přivanul z daleka. Volajícím tak hasiči mohli dát jedinou radu: nevětrat, uzavřít okna a dveře – a neznepokojovat se, pokud někde neuvidí plameny. Někde to hlásil i místní rozhlas – včetně výzvy, aby lidé zbytečně neblokovali tísňové linky 112 a 150, pokud oni sami nemají skutečný požár přímo před očima.

„Kouřové telefonáty“, které směřovaly na operační středisko středočeských hasičů, se počítaly na desítky, potvrdila mluvčí Dagmar Zemanová. Jen mezi druhou hodinou po půlnoci a sedmou ranní přišlo podle jejích slov 60 oznámení, která byla následně překvalifikována na planý poplach. „Nejvíce těchto hlášení bylo z okresů Mladá Boleslav, Nymburk, Kolín, Kutná Hora – a z okolí Prahy,“ konstatovala. Častěji také volali lidé z oblasti kolem pomezí okresů Kladno, Mělník a Praha-východ.

Středočeši pomáhali hasit od neděle

Jakkoli jde o velmi vzdálený požár, středočeští hasiči se do jeho likvidace velmi aktivně zapojili. Už v neděli, kdy byl požár zpozorován a vzhledem k jeho rozsahu a náročnosti zásahu byl vyhlášen takzvaný zvláštní stupeň požárního poplachu (ten nejvyšší na čtyřbodové škále, který se používá jen ojediněle), vyjely ze středních Čech do Ústeckého kraje první posily. Středočeši pomáhali s hašením i v pondělí, kdy se však stále nedařilo dostat plameny pod kontrolu; požáry podněcované větrem se naopak rozšířily a oheň, jemuž hasiči museli ustoupit, zachvátil i některé stavby ve vsi Mezná.

Na centrální úrovni proto padlo rozhodnutí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, že boj s ohněm u Hřenska posílí odřady profesionálních hasičů povolané z různých koutů republiky – a Česká republika požádá o vyslání techniky i sousední země. Ze středních Čech tak v úterý časně vyjelo na sever 21 hasičů s devíti vozidly. Jsou ze šesti stanic: Beroun, Kladno, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav a Rakovník. Součástí mise se mimo jiné staly čtyři cisternové stříkačky, speciální hasičská čtyřkolka či přívěs s vybavením pro likvidaci lesních požárů.

Pražští profesionální hasiči vyslali ze stanice v Holešovicích do Hřenska především velkokapacitní čerpadlo Somati se dvěma kilometry hadic, což umožní přepravu velkého množství vody i na větší vzdálenost. Na sever Čech také vyjely jejich kontejner nouzového přežití a velitelský automobil.

„Počítáme s několikadenním nasazením,“ uvedla Zemanová dále k tomu, jak jsou hasiči vybaveni. Odřady vysílané do krizových míst musí být schopné v místě nasazení působit a plnit svěřené úkoly zcela samostatně; bez toho, že by byly v čemkoli včetně zásobování závislé na místní podpoře.

Technika odřadu středočeských hasičů pro Hřensko
- 1 velitelský automobil
- 2 cisternové stříkačky CAS 20
- 2 cisternové stříkačky CAS 30
- 2 dopravní automobily s přívěsem + čtyřkolka
- 1 dopravní automobil + přívěs na hašení lesních požárů
Zdroj: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje