Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí je ovšem tématem, které nic neztrácí na aktuálnosti. A výuka je v tomto směru potřebná, což potvrzují třeba i aktivity středočeských záchranářů, zaměřené nejen na školáky, ale dokonce již i na děti předškolního věku.

Cvičení se zaměřuje na zvládnutí situací 

Dalo by se říci: k dětem se má dostat to nejlepší z někdejší branné výchovy, ale jinak a moderně. A především: nikoli se zaměřením na činnost civilistů během válečných konfliktů (jak si brannou výchovu pamatují ze svých školních let někteří rodiče – a mnohdy spíš už prarodiče – dnešních žáků), ale na zvládání situací, s nimiž se lze běžně setkat a někdy jim lze i zabránit: od požárů přes neštěstí na silnicích až třeba po povodně.

Témat je ale mnohem víc; hasiči to v rámci odborných školení pro pedagogy základních i středních škol opravdu berou zeširoka, vyplývá ze slov Hany Pinkasové Dejlové z centrály středočeských hasičů.

Učitelé dostali i internetové odkazy na preventivní projekty

Kantoři se podle jejích slov dovědí nejen to, jak účinně představit svým svěřencům téma předcházení požárů v domácnostech. „Tématem je také problematika nejzávažnějších mimořádných událostí: dopravní nehody, přírodní katastrofy, teroristické činy, úniky nebezpečných látek a podobně," připomněla hasička.

S dodatkem, že velký důraz je kladen na předání internetových odkazů na preventivní projekty, jimiž jsou především Hasík, Záchranný kruh, videokampaň OČMU věnovaná tématům jednotlivých rizik, jež mohou provázet běžný život, či takzvané Chytré blondýnky radí aneb vaše cesty k bezpečí.

Hasiči navštěvují školy i domovy seniorů 

Preventivně výchovná činnost středočeských hasičů tedy neznamená pouze organizování dnů otevřených dveří na požárních stanicích, návštěvy škol a domovů pro seniory nebo pořádání velkých ukázek vybavení a činnosti složek integrovaného záchranného systému, poznamenal hasič Hynek Černý.

Účastníci školení pedagogů oceňují nejen povídání o samotných krizových situacích (jež se ovšem na pouhé „povídání" neomezuje). Oceňují například i tradiční účast psycholožky středočeských hasičů, která mimo jiné doporučuje postupy, jak se zachovat, když se ve škole nebo ve spojitosti se školou stane nějaké neštěstí.

Školení bude i nadále pokračovat 

„Odborný kurz středočeských hasičů úspěšně absolvovalo už přes 150 učitelů, kteří přišli za poslední dva roky na setkání v Berouně, Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Rakovníku, Nymburce a Kutné Hoře," poznamenala Pinkasová Dejlová.

Letošní cyklus školení pedagogů skončil – ovšem konec je to jen pro rok 2016. Sedmička na konci data přinese nové příležitosti ke vzdělávacím setkáním, spojeným i se získáváním praktických zkušeností; školení budou nadále pokračovat. A nejde jen o boj s plameny! Řadí se k nim třeba i nácvik poskytování první pomoci spojený i s předvedením funkce automatického externího defibrilátoru; tyhle přístroje jsou přitom k dispozici třeba na různých sportovištích.

Čtěte také: Hasiči si vyzkoušeli zásah v divadle