Hasičský mluvčí Kavka oznámil událost na oficiálním twitterovém účtu. „Jedná se o požár v podzemním podlaží. Zásah zatím probíhá na 4 vodní proudy C a pomocí výškové techniky probíhá záchrana osob z objektu,“ uvedl.

Zasahující hasiči podle Kavky po automobilovém žebříku zachránili pět osob, které před ohněm dokázaly utéct na střechu budovy. „Hasíme 5 proudy C a zároveň provádíme průzkum v budově,“ dodal mluvčí. Požár vznikl v bezprostřední blízkosti sídla TV Nova. Černý dým je viditelný z širokého okolí i z velké části Prahy.

Hasiči kvůli počtu zasahujících jednotek vyhlásili II. stupeň požárního poplachu. „Požár se nešíří, ale je náročné budovu odvětrat. Vyšetřovatel příčin požárů provádí průzkum v dýchací technice,“ upřesnil přímo z místa mluvčí Kavka. „Příčina požáru pravděpodobně souvisí s rekonstrukcí budovy,“ dodal s tím, že pětici zachráněných si převzali do péče záchranáři.

Dva lidé se nadýchali kouře

„Přeměřili jsme pět osob na hladinu oxidu uhelnatého. Tři lidé měli nulové hodnoty, dva je měli lehce zvýšené a zatím zůstali v sanitce,“ citoval zpravodajský portál iDNES.cz mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Janu Poštovou. Na místo požáru přijel i speciální vůz Atego, ale záchranáři jej nakonec nevyužili.

„Zkontrolovali jsem opláštění budovy na výskyt skrytých ohnisek a nyní zkoumáme podzemní prostory i přilehlý objekt. Stále odvětráváme,“ napsali pražští hasiči na twitter krátce před pátou hodinou odpolední. Nikdo další se naštěstí v hořícím objektu nenacházel.

Barrandov Studio, které se do roku 1945 jmenovalo Filmové továrny AB na Barrandově, patří mezi největší ateliéry v Evropě. V roce 1921 je založil Miloš Havel, strýc prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Filmaři jsou dodnes vyhledávané. Část komplexu budov kromě Novy využívá k vysílání také TV Barrandov ředitele Jaromíra Soukupa. Vedení barrandovských ateliérů plánovalo rozsáhlé investice do zázemí a rekonstrukce původních objektů.

Na Barrandově hořelo i v minulosti

V červnu 2018 soud poslal devětadvacetiletého Lukáše Kocura na 8,5 roku do věznice s ostrahou kvůli tomu, že rok předtímv opilosti založil požár v jednom ze skladů na Barrandově. Na životě ohrozil osm lidí a způsobil škodu velkého rozsahu. Podle rozsudku měl zaplatit skoro devět milionů korun lidem, kteří byli poškozeni jeho jednáním. Žhář nejprve při vyšetřování označil ohnisko požáru, ale vinu svaloval na bratra.

„Výrazně větší požár se na pražském Barrandově odehrál v srpnu 2016. Na pozemcích sousedících s filmovými studii hořely kulisy představující historickou Paříž pro seriál Knightfall, produkční společnosti Stillking Films tehdy vznikla škoda odhadovaná až na 100 milionů korun. Shořelé dekorace byly pojištěné, firma je pro natáčení nechala postavit znovu,“ připomněla agentura ČTK. „Na místo vyrazily desítky hasičů, kterým pomáhali i policisté. Mimo jiné povolali vrtulník s bambivakem,“ dodává web Novinky.cz.