Snížení odpovědnosti vojáka za škodu, kterou způsobil při plnění úkolu, žádá v některých případech Antonín Seďa (ČSSD). Ministr obrany Martin Stropnický a Bohuslav Chalupa (oba ANO) navrhli změnu v odměňování přesčasů, Alena Nohavová (KSČM) ve výsluhách. Některý úpravy předlohy chce také branný výbor. Vedle jiného vymezení bezúhonnosti by poslanci mohli uzákonit například to, že voják pobírající příplatek za službu v zahraničí nemá nárok na náhradní volno a na příplatek za služební pohotovost.

Předloha by měla posílit právní jistotu vojáků 

Některá ustanovení zákona o vojácích z povolání, který začal platit s loňským červencem, nejsou jednoznačná, stojí v důvodové zprávě vládního návrhu. Zákon zásadním způsobem změnil podmínky výkonu služby a stanovil nový způsob odměňování vojáků. Autoři novely poukazují kvůli některým nejasnostem na to, že případné spory by mohly skončit v budoucnu i u soudu. Předloha by měla posílit právní jistotu vojáků, dodali.

Vojákům se novelou přestanou krátit příplatky na bydlení v případech, že sdílejí ve větším počtu jeden byt. Krácení vedlo podle důvodové zprávy k tomu, že si začali hledat samostatné pronájmy. Jízdné mezi místem bydliště a místa služby bude armáda vyplácet jen pro cesty po Česku. Někteří vojáci totiž uvádějí i zahraniční bydliště. Předloha dále například stanoví nároky vojáka, pokud by byl zajat v Česku. Nyní je zákon jen při zajetí v zahraničí.

Ministerstvo vyplatí na příspěvcích na bylední asi o 30 milionů navíc

Změny se týkají taky například způsobu započítávání služby konané nad základní týdenní dobu a podmínek nároků na volno za službu konanou ve zvláštních režimech. Vojáci, kteří jsou na pěti služebních místech, budou moci být v případě odvolání propuštěni ze služebního poměru, pokud pro ně nebude jiné vhodné služební místo.

Jde o náčelníky Generálního štábu Armády ČR, Vojenské kanceláře prezidenta policie a Vojenské policie, ředitele Vojenského zpravodajství a velitele Hradní stráže. Ministerstvo obrany předpokládá, že na příspěvcích na bydlení vyplatí po změnách ročně asi o 30 milionů korun navíc. Na úpravě nároku na náhradu zvýšených životních nákladů naopak ušetří zhruba 13 milionů korun.

Projednáním novely o vojácích z povolání dnešní jednací den Sněmovny skončil. Poslanci se sejdou opět ve čtvrtek. Na programu mají insolvenční novelu, výsledky prověrky výročních finančních zpráv politických stran a interpelace.