První československý mrakodrap a funkcionalistická dominanta Žižkova, postavená v roce 1934, slaví devadesát let. Každou středu až do konce června máte možnost navštívit výstavy jako Fotbal v undergroundu a Ještě jsme ve válce, které přibližují osudy lidí z období socialismu a normalizace. Celkem šest výstav je doplněno o desítky dobových předmětů a unikátní prohlídku protiraketového krytu z roku 1934. To vše zdarma.

Výstavy, prohlídky i kino

Dopolední programy jsou speciálně připravené pro žáky základních a středních škol. Výstavy, projekce a následné diskuse s pamětníky, jako je například disident František „Čuňas“ Stárek, nabízejí mladým lidem jedinečný pohled na naši nedávnou historii. Odpolední program je pak určen široké veřejnosti. Kromě výstav a prohlídek mohou návštěvníci zavítat i do prostor kina Přítomnost, jehož program je zpoplatněn symbolickým vstupným devadesát korun. Do konce června tam lze zhlédnout snímky jako Kočár do Vídně, Útěk do Berlína nebo Plastic People of the Universe.

Po skončení následuje debata s režisérkou Janou Chytilovou. Zájem o akci je značný — do konce května již Dům Radost přivítal téměř padesát tříd základních a středních škol, což představuje více než tisíc žáků a studentů, a také zhruba dvatisíce návštěvníků z řad veřejnosti. Celý program bude zakončen 21. srpna, kdy bude slavnostně promítnut nový film režiséra Jiřího Mádla Vlny, který se z velké části natáčel právě v Domě Radost. Tento snímek, který vypráví o hrdinství pracovníků Československého rozhlasu v roce 1968, nabízí jedinečný zážitek a připomíná důležitou kapitolu našich dějin.

Program „90 let (ne)svobody s Domem Radost“ je připraven ve spolupráci s Ústavem prostudium totalitních režimů a Muzeem paměti XX. století pod záštitou hlavního města Prahy a Městské části Praha 3.

První český mrakodrap - Dům Radost na Žižkově