Omšelé ulice s šedivými činžáky střídá moderní zástavba; vedle hospůdky čtvrté cenové skupiny plné štamgastů, kteří se znají jménem, narazí člověk na bistro, kde mu hipster s vousy naservíruje nejposlednější novinku korejské kuchyně.

Z čtvrti, kde dříve žili převážně dělníci a chudí lidé, se stává jedna z nejkosmopolitnějších a nejrozmanitějších částí města.

Nejčastější dřívější obyvatele – dělníky – teď střídají studenti, umělci a mladé rodiny. Bývalé fabriky a omšelé a nevyužívané budovy úřadů obsazují startupy. Na proměnu svých obyvatel tak musí čtvrť reagovat. V posledních letech proto na Žižkově vznikla řada nových projektů.

PRYČ S MORDOREM

Jedním z nich je návrh Evy Jiřičné přestavět sídlo bývalého Telecomu na kulaté věžáky. Dnes se takzvanému Mordoru, jak současné stavbě místní říkají, lidé vyhýbají, ale za pár let se má proměnit ve vyhledávaný bytový komplex.

Podobně se má změnit i dnes opuštěné nákladové nádraží, u kterého bývalé sídlo Telecomu stojí. Má tam vzniknout Národní filmový archiv, byty a kanceláře. Počítá se dokonce i s novou tramvajovou tratí.

DOLNÍ ŽIŽKOV CENTREM DĚNÍ

Pozadu ale není ani dolní Žižkov. V plánu je jeho propojení s historickým centrem Prahy pomocí podchodu, který má vést z Žižkova přes hlavní nádraží až k Vrchlického sadům. Díky němu nebudou muset lidé přebíhat po kolejích ani se složitě vyhýbat železnici a magistrále.

Oživení teď čeká i dům Radost, dominantu dolního Žižkova. Z omšelého sídla odborářů se stává živým centrem dění. Noví majitelé ho zpřístupnili veřejnosti, otevřelo se v něm butikové kino, funkcionalistická kavárna anebo střešní bar s panoramatickým výhledem na Prahu.

Tramvaj T6A5.
Dopravní podnik prodá do Sofie další tramvaje T6

„Z domu se v minulosti stal uzavřený kolos bez dynamiky a funkce pro okolí. To je z našeho pohledu špatně,“ vysvětlil Martin Louda, jeden z nových majitelů domu.

STARTUPY A UMĚLCI V RADOSTI

V Radosti našla nový domov řada startupů – například HULD, rychle rostoucí firma, která vyvíjí software pro vesmírné družice, anebo společnost Scrollino, která vyrábí unikátní knihy, ve kterých se nelistuje, ale scrolluje. Kromě nich v domě sídlí neziskové organizace jako Loono, zabývající se prevencí vážných onemocnění, nebo Prague Pride.

V domě má své zázemí několik architektonických studií, vlastní produkční společnost zde rozjíždějí studenti z FAMU, redakci zde má VORTEX media Jirky Krále a své sídlo má v Radosti i JAD Productions, kterou založil tanečník Yemi A. D.

V domě sídlí i ateliér Michal Hagara, který tvoří a navrhuje nábytek a interiéry.

Speciální robot pomocí UV záření dezinfikuje prostory a pomáhá v boji proti virům.
Sci-fi? Nebo vysavač? Školu dezinfikuje robot

„Osobně i profesně jsem fascinovaný modernou a funkcionalizmem. Vychází z něj má autorská interiérová a nábytková tvorba i obrovská životní inspirace. Dům Radost je klenot prvorepublikového československého funkcionalizmu a když se objevila možnost pronajmout si v něm prostor pro autorský ateliér, hned jsem toho využil,“ vysvětluje Michal Hagara.

Nájemci domu jsou různorodí, ale spojuje je jedna věc – chuť měnit svět k lepšímu. I díky tomu je dům Radost místem plným energie a inspirace. Podobně jako celý Žižkov.