Žižkovští řešili nevítanou zábavu pod okny už před začátkem letních prázdnin. Zejména v okolí Ohrady, kde jsou rovné a dlouhé ulice, čas od času projede pivní kolo s desítkou hlučných pasažérů. Autor textu spatřil „beerbike“ i o uplynulém víkendu.

„Ti rozjaření turisté mi připomínají děti na takových těch malých mašinkách jezdících dokola někde na pouti. A leda na pouť nebo do zábavního parku tyhle věci patří, do města je fakt nepouštějme,“ glosoval nedávno situaci Ondřej Rut (Strana zelených), místostarosta Prahy 3.

Podle facebookového vyjádření Rut „udělá všechno pro to, aby tahle alkoholová turistická atrakce z Prahy 3 i z celého města zmizela“. Místostarosta zároveň vyzval, aby občané posílali na radnici stížnosti na pivní kola a jejich fotografie jako důkazy současného problému. Část diskutujících tím žižkovský místostarosta naštval, protože podobný postup zavání udáváním z dob komunistického režimu. Někteří navíc poukazují na svobodu podnikání a nechápou, co se komu nelíbí.

„Jde o upozornění na věc, která někomu vadí a dnes je prakticky legální a nepostižitelná. O udání tedy vůbec nemůže být řeč. Upozornění na problém je přirozenou součástí demokratické společnosti,“ myslí si naopak Rut.

Ale pravdou je, že vozítka často blokují (či zpomalují) dopravu a spoustu místních otravují. Jenže pražští politici a úředníci zatím nenašli způsob, jak se pivních kol zbavit. V únoru letošního roku se sice podařilo po soudních peripetiích instalovat značky zakazující vjezd do centra, jenže podnikatelé lákadlo pro turisty jenom přesunuli o kus dál do Karlína. Teď našli provozovatelé pivních kol další vhodnou lokalitu na Žižkově.

Soud zrušil magistrátní zákaz

V květnu navíc na základě návrhu společností provozujících „beerbiky“ a také sponzorského pivovaru pražský městský soud opatření magistrátu zrušil. Dospěl totiž k závěru, že jej vydal věcně nepříslušný správní orgán. Zástupci hlavního města neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu s odkladným účinkem kasační stížnosti. Jedním z argumentů stěžovatele – tedy magistrátu – byla hrozící újma po zneplatnění zákazu.

„Ve svém podání zejména nijak nekonkretizoval, jaká rizika pro bezpečnost provozu vjezd a provozování beerbiků v rámci příslušných úseků městských částí Prahy (specifikovaných v napadeném opatření obecné povahy) představují, není ani zřejmé, zhruba jaký počet beerbiků se na tomto území pohybuje, a tedy jak naléhavé ohrožení bezpečnosti provozu vzniká,“ napsala předsedkyně soudního senátu Lenka Kaniová ve verdiktu z poloviny července.

Ještě před třemi týdny primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě) překvapené obyvatelce Prahy 1, která myslela, že pivní kola se úspěšně zrušila, ve facebookové diskuzi stručně sdělil: „Zákaz platí.“ 

Praha 8 chystá vlastní opatření

Podle informací Pražského deníku svislé dopravní značení skutečně platí tam, kde bylo už naistalováno, a správní orgány mohou udělovat sankce, i když na spoustě míst jsou takřka bezmocní rovněž strážníci městské policie. Magistrát totiž zrušené ustanovení vydal v červnu znovu jako opatření obecné povahy (ta však nezahrnuje Prahu 3). Radnice osmé městské části ke stejnému kroku sáhla v březnu jen pro oblast Karlína. Přechodná úprava zde platí do konce roku 2020, pak chystá Praha 8 standardní opatření.

„Na rozhodnutí o kasační stížnosti stále čekáme, usnesením Nejvyššího správního soudu sice nebyl odkladný účinek přiznán, nicméně nepřiznáním odkladného účinku soud nijak nepředjímá rozhodnutí o kasační stížnosti,“ uvedl pro Pražský deník mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Tuhle atrakci spojenou s alkoturismem tedy nezastavil ani koronavirus, jen ji dočasně přibrzdil. A během letní sezony mohou „beerbiky“ s opilou a vyřvávající posádkou jezdit vesele dál. Boj Prahy a soudní tahanice pokračují…