Severozápadní část léta nevyužívaného nádraží, kde chce Central Group v nejbližších letech stavět, zahrnuje celkem 7,5 hektaru. Přes 3500 obyvatel by se mělo vtěsnat do pěti domovních polozavřených bloků v průměru o šesti nadzemních podlažích, přičemž z každého z bloků bude ještě vyrůstat 12podlažní věž.

K tomu dále přibude menší bytový blok a mateřská škola se zahradou v klidnější východní části území. Školku v hodnotě 60 milionů korun vybuduje developer na své náklady a převede ji do vlastnictví městské části. Budoucí podobu školky navrhl ateliér Loxia, který se inspiroval bývalou zdejší železnicí. Finální vnější podoba bytových domů ale zatím přesně daná není.

Unikátní způsob tvorby nové čtvrti

Projekt vychází z urbanistické studie od ateliéru Jakub Cigler Architekti. „Právě na principu, že v prvním kroku navrhne urbanista celé řešení včetně vnitřního členění bytových domů a ve druhém kroku dotvoří další architekti vnější podobu jednotlivých budov, stojí poměrně unikátní způsob tvorby nové čtvrti,“ popisuje mluvčí developera Marcela Fialková.

Architekturu domů tak má dotvořit kromě Jakub Cigler Architekti a vlastního týmu Central Group ještě sedm tuzemských ateliérů ADNS Architekti, Aulík Fišer Architekti, CMC Architects, Chybik+Kristof Associated Architects, Šafer Hájek Architekti, Loxia a Bogle Architects.

„Navrhovaný záměr do území vnese kontrast mezi historickou zástavbou a moderní architekturou, který je však z hlediska hodnot a krajinného rázu přijatelný,“ stojí v dokumentaci EIA. Už nyní je jasné, že kvůli nadlimitnímu hluku z ulic budou některé byty vybavené řízeným větráním. „Fasády orientované hlavně do vnitrobloků nebudou nadlimitně zatížené. U těchto bytů bude možné využívat přirozené větrání okny. Ostatní fasády budou nadlimitně zatížené, a tudíž bude nutné použít nucené větrání,“ uvádí EIA.

Středem Parkové čtvrti povede 32 metrů široký bulvár se zelení a vodními prvky. Částečně zelené mají být také střechy. Celková navržená plocha zeleně čítající 2,4 hektaru přesně odpovídá požadavkům současného územního plánu.

Byty a ateliéry, což jsou nebytové jednotky, u nichž se však téměř automaticky počítá s tím, že budou sloužit k bydlení, zahrnují dohromady 143 tisíc čtverečních metrů. Pro obchody, restaurace či kavárny je vymezeno 3900 metrů čtverečních. Veškerou občanskou vybavenost tvoří v záměru jen zmíněná školka.

Obchody pomůžou vybrat obyvatelé

Central Group letos na jaře vyzval veřejnost k zapojení do konečné podoby Parkové čtvrti. Nejen obyvatelé Prahy 3 se tak mohli vyjádřit k tomu, jaké obchody a služby by tady uvítali. „Rozložení komerčních prostor je zde zatím flexibilní, a umožňuje tak výběr budoucích pronajímatelů či majitelů podle preferencí obyvatel,“ uvedla tehdy výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Praxe z developerských projektů ovšem ukazuje, že pronájem či prodej komerčních prostor se řídí hlavně zájmem a ochotou potenciálních provozovatelů zaplatit za prostory cenu požadovanou developerem.

Investice související s výstavbou Parkové čtvrti budou zahrnovat i rekonstrukci ulic Jana Želivského a Malešické včetně přestavby tvaru křižovatky na Basilejském náměstí a výměny stávajících dlážděných kostek. Křižovatka ulic Malešická a Ambrožova bude nově řešena jako okružní.