„Negativní vlivy ubytování typu Airbnb se nám čím dál častěji rozšiřují také na stožáry veřejného osvětlení. Za nás ale jasně říkáme, že boxy na klíče nemají na SVO opravdu co dělat,“ uvedla městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se stará o údržbu veřejného osvětlení v metropoli.

Na facebookové stránce vyzvala, aby se občané, když narazí na boxy na sloupech pouličních lamp, obrátili na dispečink magistrátní společnosti. „I přesto, že se tento fenomén začal rozšiřovat teprve v letních měsících, zaznamenali jsme již řádově nízké desítky demontovaných boxů,“ uvedl v tiskové zprávě Tomáš Novotný, místopředseda představenstva THMP.

Airbnb. Ilustrační foto.
Město je blízko dohodě s Airbnb. Nejspíš dostane adresy ubytovatelů

Poskytovatelé krátkodobých pronájmů nemovitostí řeší pomocí uzamykatelných schránek, problém s přednáním klíčů od bytu hostům, pokud jim nevyhovuje jejich čas příjezdu. Samoobslužný proces ubytování lze udělat rovněž pomocí zámků smartlock, startupová firma Keyguru navíc poskytuje možnost předání klíčů na dálku ve spolupráci s kavárnami, restauracemi či recepcemi hotelů.

Pokud však majitelé bytů dávají schránky na sloupy veřejného osvětlení, podle THMP se jedná o protiprávní jednání, používání boxů na klíče nelze vepsat ani do nájemní smlouvy. „Neoprávněně umístěné boxy na klíče odstraníme, uskladníme a majitelé se mohou obrátit na naši společnost, kde jim boxy na klíče vydáme po uhrazení nákladů, jež naší společnosti s odstraněním vznikly zpět,“ upozorňují pracovníci THMP.

Technologie hl. m. Prahy převzala nové ekologické automobily.
Správci pražského osvětlení dostali nová auta. K dispozici je i umyvadlo