„Ze studií, které publikovali kolegové z londýnské vysoké školy Imperial College, vyplývá, že jen během prvního roku po zavedení zákazu poklesl počet hospitalizací dětí s astmatickými záchvaty o dvanáct procent. V dalších dvou letech to byla pokaždé tři procenta," popisuje profesorka Ústavu hygieny a epidemiologie Všeobecné fakultní nemocnice Eva Králíková.

Pokud by měl zákaz stejné dopady i v Česku, ušetřily by se podle ní stamiliony. Jen za léky pro astmatiky se totiž každoročně vydá přes 1,4 miliardy korun, další peníze stojí ambulantní vyšetření a pobyt lidí v nemocnici. „Jedním z rizikových faktorů pro vznik astmatu je přitom jednoznačně kouření," souhlasí člen České pneumologické a ftizeologické společnosti Stanislav Kos.

STOVKA LIDÍ KAŽDÝ ROK ZEMŘE

Chronický zánět průdušek je jedním z nejčastějších onemocnění v Česku. Jen loni lékaři napočítali v kartotékách dvě stě tisíc pacientů s astmatem. To je o desetinu víc než v roce předchozím. Další pacienti rychle přibývají. Jednoznačně nejhůř jsou na tom lidé z hlavního města, následují obyvatelé Pardubic a Plzně.

Kolem stovky lidí ročně na astma dokonce zemře. Podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky podlehlo astmatickému záchvatu nejvíc pacientů na severu Moravy, na Vysočině a ve středních Čechách. Jedná se přitom jen o evidované pacienty. Další lidé o své chorobě nemusí podle lékařů vůbec vědět.

JE TO JAKO TOPIT SE NA SUCHU

Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, tedy malých trubicovitých orgánů, které přivádějí vzduch do plic. Ty jsou u astmatiků přecitlivělé na některé látky. Pokud se s nimi tedy setkají, svalovina dýchacích cest se smrští a dýchací cesty se zúží. Sliznice se zanítí a začne otékat. V trubicích se nahromadí lepkavý hlen. „To všechno ztíží dýchání. Je to jako topit se na suchu," přibližuje pneumolog Stanislav Kos.

Spouštěčů takové reakce podle něj může být řada. Mezi nejčastější ale patří zvířecí srst, peří, plísně či prach. Průběh astmatu zhoršuje znečištěné prostředí a stres. Astmatem častěji trpí kuřáci a jejich děti. Léčba astmatu je většinou celoživotní, medikamenty přitom jen zmírňují projevy nemoci. Většinou jde o léky s protizánětlivými účinky, doplnit je mohou také inhalátory aplikované při záchvatu.

Astma - infografika