S pěstiteli ovoce v Praze a okolí si letos pohrálo počasí. Mnoho druhů ovoce dozrálo až o měsíc dříve, než je obvyklé. Jiné druhy, jako například jablka, se zase neurodily skoro vůbec.

S vlastním kvasem až v březnu

Reagovat na to musí i pěstitelské pálenice, kde si zahrádkáři i větší pěstitelé pálí destiláty. Ty jedou na plné obrátky již od července, nápor na ně vrcholí právě nyní.

„V okolí Prahy se letos urodilo obrovské množství švestek, takže stíháme opravdu jen těžko. Lidi s vlastním kvasem objednáváme až na březen. U švestek to nevadí, mají kvas nejodolnější. Hruškový kvas by do té doby zoctovatěl,“ říká provozní známé pěstitelské pálenice v Radlíku u Jílového u Prahy Kamil Kutina.

Jablek je jen třetina

Na druhou stranu se letos neurodila jablka, která obvykle v okolí Prahy dominují. „Letošní úrodu odhaduji na pouhou třetinu té normální,“ říká Jiří Balog, zahrádkář z Oleška. Calvadosu, který se z jablek pálí, tak bude letos málo, stejně jako moštu. „Kvůli extrémně malé úrodě jablek neprodáváme jablečný mošt k přímé spotřebě. Všechno co máme, vypálíme,“ pokračuje Kutina.

Pálení ovoce, které má tradici především na jižní Moravě, si oblíbilo již velké množství Pražanů a pěstitelů ovoce v okolí metropole. A další rychle přibývají.

Místokompostupálenka

„Na zahradě mám několik jabloní, hrušní, višní a švestek. Ovoce je většinou tolik, že ho nestačíme jinak zpracovat. Dříve jsem to už ani netrhal a spadané ovoce vozil na kompost. Známý mi ale poradil a nyní si nechávám každý rok pálit asi dvacet litrů slivovice, jablečného calvadosu i hruškovice,“ vypráví Karel Dresl z Hlásné Třebaně.

To, že je u nás domácí výroba pálenky velmi oblíbená, dokazuje i to, že za ni vybral stát jenom na spotřební dani v loňském roce více než 340 milionů korun.

Jak je to s daní z páleného ovoce?

Veškerá produkce lihu je zatížena poměrně vysokou spotřební daní, která činí v současné době 265 Kč na 1 litr vyrobeného 100% lihu, to znamená 132,50 Kč z litru 50% pálenky. Pokud si však za určitých podmínek nechá pěstitel vypálit ovocný kvas v pěstitelské pálenici, odvede daň poloviční.

Odváděná daň je samozřejmě započtena v ceně za pálení a finančnímu úřadu ji platí pálenice.

Toto zvýhodnění je omezeno produkcí 60 litrů pálenky na domácnost ročně, služba je určena jen pro fyzické osoby, kvasy lze připravovat pouze z čistého ovoce bez přídavku cukru a výsledný destilát se nesmí prodávat.

Zdroj: www.palenicejilove.cz

Kromě tradičních druhů ovoce ale lidé v posledních letech začínají experimentovat i s jinými druhy ovoce. „Lidé k nám ve velkém vozí například jeřabiny, kdoule a černý bez. U tohoto ovoce je ale samozřejmě nižší výtěžnost kvůli nižší cukernatosti. Zatímco u švestek stačí na litr destilátu 13 kilogramů ovoce, u bezu je to již dvacet,“ informuje Kutina z pálenice v Radlíku.

Udělali si jméno

Právě tato pálenice je Pražany i Středočechy jedna z nejvyužívanějších a nejproslulejších, hlavně pro svoji kvalitu. „Jméno máme mezi lidmi již velké. Však jsme také dvojnásobný vítěz koštu Flory Olomouc, dvakrát jsme zde také vyhráli s kolekcí destilátů a zvítězili jsme na mnoha jiných soutěžích, například na Vizovickém trnkobraní,“ chlubí se na závěr Kutina.

Pražané propadli ovoci v tekutém stavu

Pěstitelské pálenice jedou na plný provoz a přesto nestíhají. Sezona pálení ovocných destilátů z výpěstků drobných zahrádkářů i větších sadařů je v plném proudu.

Pro dobrý a kvalitní alkohol Pražané a obyvatelé okolních obcí nemusí jezdit na Moravu, jak bylo ještě donedávna zvykem. I pro ně pracují pálenice, které si za své nedlouhé působení vybojovaly vynikající pověst. Přebytečná jablka nebo švestky ze zahrádky se tak již nemusí vozit na kompost, ale jsou využity na chutný nápoj.

Pro osobní spotřebu je výroba ovocných destilátů navíc daňově zvýhodněna, a tak se nabízí kvalitní a levná alternativa podivným alkoholům, prodávaným na tržnicích a v supermarketech.

Určitě stojí za úvahu, jak může být prodávána vodka nebo rum za takovou cenu? Jen na spotřební dani musí výrobce u 40procentního lihu zaplatit 108 korun za litr. Připočíst se musí výrobní náklady, DPH, distribuce, marže obchodníků.

Nevím jak vy, ale já bych si rum za 140 korun nekoupil.