Jednatřicet dalších smluv má být navíc podle schváleného dokumentu upraveno tak, aby se buď zmenšila plocha předzahrádky, nebo její dispozice.

Lidé „z branže“ dorazili i na čtvrteční zasedání zastupitelstva, kde s povzdechem tvrdili, že se město plánovanou změnou připraví o desítky až stovky milionů korun ročně. Podle nich je opatření s ohledem na koronavirovou krizi vůči jejich byznysu nejen likvidační, ale vzhledem k nepřítomnosti turistů ve středu Prahy i zbytečné.

„Po loňském vypnutí ekonomiky a naprostém propadu cestovního ruchu v Praze jsme se domnívali, že rada bude chtít opravdu jednat. Hlavnímu městu propadají příjmy, její argumenty o údajné bezpečnosti a prostupnosti centra jsou naprosto liché, protože Praha je město duchů. Nápad vypovědět smlouvy většině provozovatelů předzahrádek a venkovního prodeje je takový socialistický záměr, podle kterého je podnikání zlo a nejlepší bude mít město prázdné jako za komunistů,“ poznamenala provozovatelka jedné z restaurací na Malém náměstí Dana Křivánková.

Město přijde s alternativní nabídkou

Výpovědi a úpravy smluv podle ní schválili radní „pokoutně“ a jako výsledek očekává likvidaci předzahrádek na Královské cestě. „Na jedné straně koalice selektivně likviduje historické podnikání, na straně druhé uzavírá celé Smetanovo nábřeží kvůli jiným zahrádkám, které jsou bez historického kontextu k danému místu,“ uvedla dále podnikatelka.

Radní Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09) namítá, že smlouvy s výpovědní lhůtou tří měsíců nebudou ukončené bez náhrady. „Město přijde s alternativní nabídkou. Chceme uzavřít nové nájemní smlouvy s upravenými podmínkami například v podobě nutnosti odklízet předzahrádku na noc nebo zmenšit její plochu,“ upozornil Chabr.

Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství (POHO) se nicméně obává toho, že výsledný efekt může být ještě horší, protože výčet smluv „k přehodnocení“ bude město ještě finalizovat a aktualizovat.

Přijdou právní kroky?

„Nyní jsme uzavřeni úplně, prodej přes okénko je jen snaha udržet podniky v povědomí. Dávno jsme vyčerpali veškeré zásoby a město se rozhodlo nás definitivně zaříznout. Nepoškozuje to jen provozovatele restaurací, ale třeba také majitele domů a řadu firem a lidí navázaných na tyto služby,“ prohlásil mediální zástupce POHO a podnikatel z centra Jiří Chvojka.

Poslední rozhodnutí radních bylo pro některé podnikatele překvapující, protože mu měly předcházet měsíce neukončeného vyjednávání. Provozovatelé proto zvažují vůči metropoli právní kroky.

„Berlín, Vídeň i další města šla opačnou cestou, tedy podporou těchto podnikatelů, protože se jim taková investice mnohonásobně vrátí,“ dodal Jiří Chvojka. Modifikace v seznamu smluv se ze strany města dají očekávat zejména v některých pasážích Malostranského náměstí, Malého náměstí a Celetné ulice v závislosti na probíhajícím jednání s Hospodářskou komorou.