„Inspirací pro podobu jednotlivých vil nám bylo konkrétní místo. Každý projekt má proto zcela odlišný charakter, který respektuje prostor, do kterého je zasazený,“ říká zakladatel a majitel ateliéru Jakub Masák, který nedávno prostřednictvím tiskové zprávy oznámil veřejnosti, že zahájení výstavby je plánované na rok 2020.

Architekt, v jehož týmu pracuje padesát lidí, se rozhodl, že po rekonstrukcích budovy Státní opery Praha nebo chaty Libušín na Pustevnách a opravách interiéru i exteriéru Pražského hradu či lednického zámku se vrhne do segmentu hyperluxusních nemovitostí. Podle zakladatele společnosti je toto odvětví na vzestupu díky ekonomickému růstu a úspěchu tuzemských podnikatelů.

„Cena hyperluxusních nemovitostí začíná okolo 150 milionů korun. Takových staveb je na českém trhu málo, zatímco zájem o ně vzrůstá mnohem rychlejším tempem,“ tvrdí Masák, byť – jak prozradil pro web ekonomického měsíčníku Forbes – první klient je z Japonska. „Ale věřím, že se najdou i čeští kupci,“ dodal pro Forbes.

Na co se tedy případní zájemci mohou těšit? Projekt s poetickým názvem Zahrada snů zahrnuje pět domů. „Dominantou jejich interiérů jsou historické kamenné krby původem z francouzských panství, výhledy do bohatých květinových zahrad a otevřené pohledy na ručně tesané trámy dřevěných konstrukcí domů,“ popisuje Lucie Schovancová, mediální zástupkyně Ateliéru Masák & Partner.

Reálný dojem francouzského venkova

Třípodlažní vily budou mít rozlohu od 430 do 530 metrů čtvrečních a variabilní dispozice od 2 až 6+kk nebo 2 až 6+1. Rozlehlé zahrady, které se kolem vil rozprostírají, daly projektu jméno. „Reálný dojem francouzského venkova dotváří více jak šedesát let staré vzrostlé stromy dovezené ze školek v Belgii, Holandsku a Německu nebo koupací bio jezírka,“ dodává Schovancová s tím, že o trochu dále od domů se nachází ovocný sad a levandulové pole.

Budoucí majitelé by měli mít možnost kromě vlastní zahrady využít areál se skoro půl hektarem společných ploch. Budou se zde dát ustájit až pět koní a v plánu je i venkovní jízdárna. Zaujmou rovněž názvy navržených domů: Tajemství, Touha, Noblesa, Svoboda a Čistota.

„Jsou zcela bezbariérové, energeticky úsporné a vyznačují se nejvyšší kvalitou materiálů a vybavení. Podlahu pokrývají keramické dlažby největších formátů z přírodního kamene. Technologickému vybavení dominuje moderní kuchyně německých značek se špičkovými spotřebiči,“ uvedla Schovancová.

Vodní hladina místo střechy

Nad Šáreckým údolím pak vzikne druhý projekt, který představuje jeden volně stojící loftový dům s názvem Solitaire. Díky skleněným fasádám nabídne obyvatelům panoramatický 360° výhled do okolní krajiny. Stejně jako domy v Zahradě snů má tři podlaží, dispozice této vily je však 7+kk o rozměru více než 750 metrů čtverečních.

„Dům nabízí bydlení v otevřeném prostoru prvního patra. Dominantou interiéru je skleněné schodiště, pohledy do zahrady a vodní hladina místo střechy s velkou terasou a hi-tech plachtovým stíněním. Všechna tři podlaží jsou bezbariérově propojena výtahovou plošinou,“ zní virutální prohlídka hyperluxusní nemovitosti.

K domu patří ještě soukromý park se vzrostlými padesátiletými stromy, které pocházejí z renomovaných zahradnictví Belgie, Nizozemska a Německa. O krajinářské řešení se postaral Ateliér Krejčiříkovi. Pozemek na západním okraji Prahy měl Jakub Masák vytipovaný už dlouhá léta.

Jak sehnat kvalitního obkladače?

Zakladatel Ateliéru Masák & Partner však v článku na Forbes.cz mluví i o tom, že na všemožné vychytávky, které si jeho tým vymyslel, se těžko hledají zhotovitelé, dopravci a nakonec i dělníci. Problémem byly třeba obrovské „dlaždičky“ v koupelnách (jedna v hodnotě 80 tisíc korun).

„Nakonec jsme našli jednoho výborného obkladače, který se vždycky zhulí a pak to během dvou týdnů udělá komplet a bez problémů. Jen pak potřebuje chvíli dovolenou, aby se z toho vzpamatoval,“ říká s úsměvem architekt a developer.

Podle Forbesu se chystá další podobný projekt v Drahanském údolí na severním okraji metropole na pravém břehu Vltavy. Tam, kde vyroste pět domů s například doškovou střechou a krovy získanými ze zbouraného kostela ze 14. století, Masák údajně chodil se psem a říkal si, že na tak krásném místě musí jednou bydlet. Když byl pozemek k mání, tak ho koupil. Nyní čeká na stavební povolení.