Zimní oblečení, obuv, hračky, sportovní potřeby, domácí spotřebiče i elektronika zlevnily krátce po štědrovečerní nadílce. Výprodej už běží například na e-sho-pech Alza, Mall, A3 SPORT, Zoot či Electroworld. Řetězec Tesco, jenž musel mít kvůli zákonnému nařízení o vánočních svátcích zavřeno, snižuje ceny dnes.

„Slevy startují na 50 procentech a budou se zvyšovat až na 75 procent. Za polovinu původní ceny si zákazníci pořídí mimo jiné oblečení F&F nebo kosmetické balíčky,“ oznámil Václav Koukolíček, manažer externí komunikace obchodů Tesco. Výprodej dnes začal také v prodejnách Electroworld. Tisíce položek jsou podle mluvčího Petra Jirase zlevněny až o polovinu.

close Povánoční slevy. Infografika. info Zdroj: Deník/ Jakub Smetana zoom_in

Lidé utratí peníze, co najdou pod stromkem  

Už před Vánocemi odstartoval výprodej v Globusu. „Po Štědrém dnu jsme zlevněné zboží rozšířili o další stovky položek. Další část sortimen-tu bude zařazena v prvním lednovém týdnu. Slevy budou trvat téměř do konce února,“ prozradila mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Ceny sezónního zboží se v tomto řetězci snížily o 20 až 80 procent. „Řada lidí při nich využije peníze, které našli pod stromečkem. Na povánoční výprodeje si zákazníci zvykli, a proto stále více z nich se svými nákupy vyčkává až na toto období,“ doplnila Hobíková.

Obchodníci očekávají, že se prodejny ode dneška budou plnit nejenom lidmi, kteří touží výhodněji nakoupit, ale i těmi, kteří přijdou vyměnit či vrátit nevhodný vánoční dárek. To většina prodejců umožňuje, ale každý na to má jiná pravidla. Zákon vracení reguluje pouze u internetových objednávek, a to bez ohledu na roční dobu.

Výměna i bez účtenky 

Zatímco někteří obchodníci nepotřebují ani účtenku a bez řečí vrátí plnou kupní cenu, jinde finance refundují pomocí nákupních poukázek či umožní pouze výměnu za jiné zboží. „Pokud u sebe zákazník účtenku nemá, ale je prokazatelné, že zboží zakoupil u nás, může obdržet peníze zpět ve formě kreditního poukazu na příští nákup,“ zmínila například Hana Fidlerová z oděvního řetězce Marks & Spencer.

„Zboží musí být nenošené, nepoškozené a v původním obalu, aby bylo možné je vrátit či vyměnit. Pro rychlejší vyřízení požadavku zákazníka je vhodné předložit doklad o zakoupení. To však není podmínkou,“ sdělila za Globus Hobíková. Ani oslovené internetové obchody účtenku nevyžadují. Doklad si mohou podle jména či e-mailu zákazníka dohledat v systému.

V Tesku je sice účtenka podmínkou, zboží je však možné vrátit během dvouleté lhůty. „Některé obchody si samy určují, že dárek musíte vrátit do dvou týdnů či do měsíce od koupě, v Tesku to tak ale není. Dárek můžete vrátit kdykoli. Jedinou podmínkou je, že dárek nesmí být použit, a musíte doložit účtenku,“ potvrdil Koukolíček. Ostatní prodejci akceptují výměnu obvykle do poloviny ledna.