Na klidné místo v severozápadním cípu Jinonic plné zeleně si už roky brousí zuby developeři. Ostatně v okolí probíhá čilý stavební ruch. Ještě předloni psala média o souboji tří projektů velkých stavebních či finančních firem. Výstavba v chráněné části Vidoule však byla zastavena.

Za záchranu jednoho z nejvýše položených míst v metropoli (371 metrů nad mořem) a chráněné přírodní památky se přimlouvaly známé osobnosti včetně populárního herce Ivana Trojana.

„Já jsem skeptik vůči věcem, které mají v ruce politici, takže počkám, až to bude definitivní. Člověk musí být jen mírně potěšen a být ostražitý dál," řekl Trojan redakci Pražského deníku na podzim 2016, když bylo oznámeno, že se jedná o odkupu pozemků od soukromých majitelů a že by tedy mohla Vidoule přežít.

Náročná komplexní majetková operace

Teď pražský magistrát oznámil, že zastupitelé schválili záměr vykoupit další pozemky v této žádané lokalitě. Hlavní město tedy získá do svého vlastnictví 86 209 m² za 56 350 956 korun a jednají s vlastníky dalších částí Vidoule.

„Jedná se o poměrně náročnou komplexní majetkovou operaci, kde postupně mnoha úkony scelujeme vlastnictví pozemků do rukou Prahy tak, aby zde co nejdříve vznikl celoměstsky významný volnočasový areál sloužící Pražanům,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Chabr (TOP 09), radní pro majetek.

Zásobárna vody pro jinonický zámek

Občané se mohli s plánovanou podobou Vidoule seznámit loni v Malé galerii radnice Prahy 5. Citlivou proměnu dostali na starost architekti ze Studia Reaktor. Nový starosta Daniel Mazur (Piráti) označil v rozhovoru pro Pražský deník předchozí studie za šílené.

Nový areál má mít naučné stezky, běžecký a bruslařský okruh, louku pro pouštění draků, klidovou zónu a přírodní sportoviště.  Dříve se mluvilo i o fotbalových či baseballových hřištích a zoo farmě.

Původní název Vidoule zněl Vidova hora. Tři samostatné plochy na jejím úbočí se staly přírodní památkou, severní svahy jsou bohatým vodním zdrojem s množstvím pramenů, odkud se čerpala například voda do jinonického zámku. Přes park vede železniční trať zvaná Pražský semmering. Také proto Praha usiluje o získání a scelení všech pozemků v lokalitě Vidoule – Stolová hora.