Až 825 korun. O tolik více bude zřejmě nucena zaplatit průměrná pražská domácnost za teplo. Na vině je nezvykle studená zima. Ta se ovšem může neblaze promítnout nejen na vyúčtování za rok 2016, ale i za rok následující. Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu má být totiž mrazivý také únor.

Do ceny se promítne chladný prosinec

Novákovi žijí už řadu let na Jižním Městě v panelákovém bytě o velikosti 2 + 1. Domov jim vytápí ústřední topení. „Na nedostatek tepla si nemůžeme stěžovat, topení ale máme puštěné téměř neustále," vysvětlil Petr Novák. Rodina tak počítá, že si za letošní topnou sezonu bude muset připlatit.

Kolik to bude, se ukáže až v dubu či květnu. Až přijde vyúčtování. To ale bude za rok 2016, do ceny se tak promítne pouze chladný prosinec. „Doufám, že máme výši záloh nastavenou dostatečně," dodal Novák.

Lze očekávat mírně vyšší platbu za vytápění 

Průměrná pražská domácnost s ústředním topením zaplatí za teplo ročně zhruba 16 500 korun. Rok 2016 byl, zejména s ohledem na chladný prosinec, celkově chladnější než rok 2015.

„Lze proto očekávat mírně vyšší platbu za vytápění, a to cca do 5 procent," okomentoval situaci Pavel Maďar, vedoucí odboru prodeje tepla Pražské teplárenské. Vychází to tedy právě na 825 korun.

Na co se připravit? 

S větší investicí je třeba počítat i u domácností vytápěných zemním plynem. Podle Pražské plynárenské se náklady zvýší v řádu procent. „To však neznamená, že by odběratelé ve srovnání se stejným obdobím minulého roku zaplatili více, protože cenu plynu jsme snižovali v průměru o 11 procent," uklidňuje Pražany mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

Jak dopadne rok 2017, se ukáže až v jeho průběhu. Prozatímní teploty ale nevěstí nic dobrého. „Leden se průměrně na celoroční spotřebě tepla může podílet až 20 procenty," uvedl Pavel Kaufmann, mluvčí Teplárenského sdružení České republiky. „Ale vyčkejme, jak dopadne teplotně celé první pololetí. To se na celkových ročních dodávkách tepla podílí zhruba 55 procenty," dodal.

Čtěte také: Kominík z Rakovnicka: Řada lidí neumí správně zatopit