Výdaje domácností na tabák, alkohol a prostituci v Česku rostou, naopak za drogy jejich uživatelé loni zaplatili méně než v roce 2017. Vyplývá to z databáze národních účtů sestavené Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Vliv turistiky

Výdaje za narkotika podle ní loni činily 9,84 miliardy korun, což je o 263 milionů méně než rok předtím. „Nejčastěji užívanou drogou v České republice je marihuana, kterou si část uživatelů pěstuje pro vlastní spotřebu,“ konstatuje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Druhou nejužívanější nelegální drogou je pervitin, za který uživatelé také vydají nejvíce peněz. „Užívání kokainu není v ČR významně rozšířené, přesto vzhledem k jeho vysoké ceně zaujímá podstatnou část výdajů domácností za nelegální drogy,“ dodává Kermiet.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in

Celkové výdaje za prostituci pak v Česku loni dosáhly 6,06 miliardy korun, zhruba o 150 milionů více než v předcházejícím roce. Podle Kermieta je tento růst daný nepatrným nárůstem cen za služby v sexbyznysu.

Data z tohoto pohledu poskytují i další zajímavé zjištění, totiž vliv turistiky na toto odvětví. Oněch šest miliard jsou totiž výdaje na území České republiky, a to včetně peněz, které za sexuální radovánky s profesionálkami utratí cizinci. Odhad ČSÚ o výdajích českých občanů za prostituci, a to jak u nás, tak v zahraničí, dosahují 3,49 miliardy korun. Minimálně dvě pětiny plateb v českých „domech hříchu“ tak mají na svědomí zahraniční turisté.

Vliv daní

Za alkohol loni domácnosti vydaly celkem 85,88 miliardy korun, zhruba o čtyři miliardy více než rok předtím. Za tabák a tabákové výrobky 108,25 miliardy, o necelých tři a čtvrt miliardy více než v roce 2017.

V té souvislosti je zajímavé zjištění, že náklady domácností na tabákové výrobky poprvé překročily stomiliardovou hranici v roce 2016, tedy na počátku tříletého období, kdy u nich pod vlivem evropské směrnice postupně rostla spotřební daň.

Další zvýšení této daně u tabáku a alkoholu se plánuje příští rok. „Zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, například spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010,“ uvedla v té souvislosti ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Se vší pravděpodobností se tak dá očekávat růst výdajů na tyto komodity i v dalších letech.

Evropský žebříček

Údaje o konečných výdajích domácností u narkotik a prostituce jsou do značné míry odhady, využívající údaje z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS) či neziskové organizace Rozkoš bez rizika. Existují však i další podobné statistiky. Jednu z nich má evropský statistický úřad Eurostat.

Podle něj za stejné věci Češi dají 8,2 procenta svých měsíčních útrat a zaujímají v této oblasti v Evropské unii třetí místo za Lucemburčany a Maďary. „Například Slováci utrácí ze neřesti výrazně méně než Češi, pouze 5,1 procenta svých výdajů,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.