V těchto dnech se na všech pracovištích registru silničních vozidel odboru dopravně správních agend magistrátu tvoří dlouhé fronty občanů, kteří chtějí změnit vlastníka vozidla nebo vozidlo z registru trvale vyřadit.

Od 1. ledna příštího roku je totiž zavedena ekologická daň za registraci ojetých vozidel a také poplatky z prodlení za nepojištěná registrovaná vozidla.

Poplatek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů se vztahuje na vlastníky nebo provozovatele všech nepojištěných registrovaných vozidel, tedy těch, kteří za své vozidlo neplatí povinné ručení.

Často může jít o vozidla, která již fyzicky neexistují, byla zlikvidována nebo prodána, ale jejichž majitel zapomněl požádat o jejich vyřazení z registru.

Na poslední chvíli

„Tito lidé dnes tvoří většinu z toho návalu na úřadech,“ říká Václav Kotrch z oddělení evidence motorových vozidel odboru dopravně správní agendy pražského magistrátu. „Tuto věc zanedbali a vše nechávali na poslední chvíli. Často se musejí vracet, protože nemají v pořádku všechny dokumenty,“ pokračuje Kotrch.

Nejde přitom o malé částky, u osobních automobilů se jedná o padesát až sedmdesát korun za den.

Otevírací doba jednotlivých poboček registru silničních vozidel v Praze zůstane stejná, prodlužovat se nebude. Mezi vánočními svátky bude ve všední dny zachován běžný provoz. Pracovníci registrů však občany upozorňují, že všechna pořadová čísla na daný den bývají rozebrána nejpozději dvě hodiny po otevření pobočky a s blížícím se koncem roku se může situace zhoršovat.

Denní příspěvek do garančního fondu

motocykl s objemem válců motoru do 350 ccm.................20 Kč
motocykl s objemem válců motoru nad 350 ccm...............30 Kč
osobní automobil s objemem válců motoru do 1 850 ccm…50 Kč
osobní automobil s objemem válců motoru nad 1 850 ccm.70 Kč