Až v pondělí vyrazí první nákupůchtiví Pražané a turisté do znovuotevřeného obchodního domu Máj (nyní přejmenován na My Národní), čeká je výrazně změněný interiér, o který se postarala několik měsíců trvající rekonstrukce.

Mnozí z nakupujících si možná nejspíš ani nevzpomenou na to, že relativně nedávno hrozila tomuto objektu na rohu Národní třídy a Spálené ulice demolice.

Odborníky ceněný high tech

Obchodní dům Máj byl postaven v letech 1972 až 1975 na místě bývalého novogotického Šlikova paláce a stal se jedním z čelních reprezentantů české architektury 70. let minulého století. Za svou podobu vděčí třem renomovaným architektům. John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš tvořili tým libereckého ateliéru SIAL, který založil Karel Hubáček, autor televizní věže na Ještědu.

Po dokončení stavby v době tuhé normalizace lidé v tehdejším Československu ani netušili, že originální Máj, postavený podobně jako obchodní dům Kotva Švédy, poutá velkou pozornost v zahraničí. Oceňovali ho zahraniční historici i kritici moderní architektury ze západních zemí a publikovali o něm řadu článků v prestižních magazínech.

Na tu dobu kvalitní stavba byla srovnatelná s produkcí za našimi hranicemi a v mnohém ji dokonce i předběhla. Máj se díky použitým stavebním technologiím řadil k architektuře high tech, která se teprve rozvíjela. Ve své době patřil dokonce k nejmonumentálnějším stavbám neofunkcionalismu na světě.

Před pár lety hrozila demolice

Zatímco svět novostavbu Máje obdivoval, Pražané v obchodním domě nakupovali zboží od potravin až po oblečení. „Na studiích jsem chodil do Máje randit. Při jízdě po eskalátorech jsme obdivovali barevná potrubí efektně vedená na stropech jednotlivých pater. Byla to romantika,“ vzpomíná s usměvem starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Začátkem devadesátých let minulého století se Máj krátce jmenoval K­ Markt. Teď je jeho majitelem už delší dobu nadnárodní společnost, která provozuje síť hypermarketů, supermarketů, obchodních domů a prodejen.

Před pár lety se dokonce uvažovalo o demolici objektu, proti čemuž se mezi částí architektů i veřejnosti zvedla vlna odporu. I díky tomu získal Máj v roce 2006 památkovou ochranu.