„Ten název projektu se vtiskl do textu zadávací dokumentace a to způsobilo chybu v interpretaci celého projektu. Ano, měli jsme to na začátku lépe občanům vysvětlit," upřesnil pro Aktuálně.cz ředitel ICT Operator Michal Fišer.

Za cenou si firma stojí 

O svém záměru připojit lanovku na Petřín k bezdrátovému internetu informovalo hlavní město už minulý týden. Praha za to měla firmě Simac Technik zaplatit 2,3 milionů. Městská firma ICT Operator ovšem v úterý vysvětlila, že jejím záměrem nebylo internetovým připojením pokrýt jenom vozy lanové dráhy.

Za cenou si ovšem ICT Operator stojí. Součástí je totiž pětiletá záruka na komponenty a další náklady se budou týkat provozu sítě, jako např. elektřina a data. Výše těchto nákladů bude známa až z výběru dodavatele. Přibližně by mělo jít o částku od 200 do 400 tisíc ročně.

Bezdrátová síť už příští rok 

Společnost ICT Operator chce do budoucna propojit signálem nejenom celý park, ale i jeho okolí včetně restaurace Nebozízek. „Součástí projektu je i vybudování optického vedení, které umožní přenos datových informací, jak wi-fi vysílání, tak dat z bezpečnostních IP kamer, senzoriky,"  řekl pro Aktualně.cz Fišer.

Zájem o připojení do sítě projevila i Štefánikova hvězdárna, která na tom není s internetem dobře a jejich kapacity jim nestačí. Návštěvníci by mohli využít veřejnou bezdrátovou síť už začátkem příštího roku, na přelomu ledna a února. Najednou by ji mohlo využít 200 až 300 uživatelů, v budoucnu až 500.