Snad každý Pražan si v minulých týdnech všiml poutačů a plakátů přehlídky škol Schola Pragensis. Motiv šipek symbolizujících hledání cesty, který provázel celý letošní ročník festivalu, zvítězil nad dalšími 42 návrhy, s nimiž přišli žáci středních a vyšších odborných škol. Jeho autorem je Stanislav Janů, který nyní studuje posledním rokem Soukromou vyšší odbornou školu umění a reklamy.

„Ke grafice jsem se poprvé dostal na učilišti Nový Zlíchov, kde jsem dělal obor umělecký truhlář. Navnadila mne učitelka, která bývala grafičkou a při hodinách nás seznamovala i s typy písma,“ popisuje Stanislav Janů.

Do soutěže jen tři nejlepší

Návrh plakátů pro Scholu Pragensis tvoří pravidelnou součást osnov druhých ročníků vyšší odborné školy umění a reklamy. Protože se však za každou školu mohou zúčastnit jen tři návrhy, je třeba vybrat ty nejlepší. O tom, že si žáci skutečně na svých pracích dávají záležet, svědčí fakt, že ze šesti ročníků soutěže o nejlepší plakát Scholy Pragensis, kterých se škola zúčastnila, zvítězila ve čtyřech. Tentokrát je to však poprvé, kdy se téma vítězného plakátu prolnulo do celé kampaně. Motiv šipek se objevil také v inzerátech, televizních spotech i bannerech.

„Když jsem se v červnu dozvěděl, že můj návrh v soutěži uspěl, celé léto a ještě začátek školního roku jsem pracoval na zpracování dalších prvků kampaně. Práce bylo hodně, ale spolupráce s magistrátem šla hladce a byl bych rád, kdyby pokračovala i v budoucnosti,“ říká Janů.

Na faktu, že svůj motiv dokázal bez problémů zpracovat i do televizních spotů či reklamních stojanů, má svůj podíl právě předchozí studium na učilišti.

„Stanislav má skvělou prostorovou představivost. Využívá logiku truhlařiny, kdy si musí danou věc nejdříve představit, vše si poskládat a pak teprve vyrobit,“ říká o svém bývalém žákovi učitel Jaroslav Faigl.

Pro Stanislava Janů nebyla Schola Pragensis první příležitostí, kdy si mohl zkusit práci na zakázku. Běžně pro zadavatele dělá návrhy plakátů, bannerů i webových stránek. Díky spolupráci na přehlídce nyní doufá, že získá kontakty i pozornost firem, které by stály o jeho práci.

Výběr přes internet hračkou

Kromě kampaně pro Scholu Pragensia navrhl Stanislav Janů také nášlapné ukazatele ke stánku projektu Řemeslo žije, který podporuje učňovské školství. K lepší informovanosti i možnosti výběru nyní vznikly webové stránky, na kterých si žáci pro snazší rozhodnutí o své budoucnosti mohou udělat test, díky němuž získají také přehled učilišť s vyhovujícími obory.

„Když jsme dělali průzkum, co ovlivňuje děti při rozhodování o střední škole nejvíce, zjistili jsme, že jsou to nejčastěji kamarádi a internet. Proto by na webových stránkách Řemesla žije měly najít rychle a bez problémů vše, co je zajímá a co chtějí vědět,“ vysvětluje Marie Kousalíková z pražského magistrátu, která celý projekt sleduje a podporuje.

Na webových stránkách www.remeslozije.cz najdou surfaři po internetu šest modulů. Pro ty, kteří se nyní rozhodují o své budoucnosti, je připraven modul Poznej. Žáci zde získají informace o dostupných řemeslných oborech i aktuální situaci na trhu práce.

Další moduly jsou určeny pro základní školy, podniky spolupracující s učilišti, řemeslníky či začínající živnostníky. Na stránkách se zájemci mohou dočíst také o historii řemesel, najít si brigádu nebo se zapojit do soutěží.

„Dnes je problém, že učiliště přestala být hlavním zdrojem pracovních sil pro firmy. Řada z nich jde raději hledat nové lidi na úřad práce, nebo přeplácí zaměstnance z jiných společností. V rámci projektu je snaha podpořit spolupráci firem se středními školami, takže si společnosti mohou žáky a případné budoucí zaměstnance připravit již během studia. Webové stránky také o možnostech spolupráce informují,“ říká Karel Fryč, specialista odborného vzdělávání z pražského magistrátu.

Soutěžní otázka pro tento týden: Co je to unciála?

Odpovídejte na www.facebook.com/remeslozije.

Ze správných odpovědí bude ve středu 8. prosince vylosován výherce, který získá dvě volné vstupenky do kina. Pokud odpovíte každý týden na otázky správně, dostanete se na konci roku do slosování o hlavní výhru – vrtačku.