"Výsledek sbírky svědčí o veliké štědrosti našich spoluobčanů. Chci proto poděkovat každému, kdo do Tříkrálové sbírky přispěl," komentoval rekordní výtěžek ředitel Charity Lukáš Curylo.

Celostátní Tříkrálová sbírka se v první polovině ledna konala již posedmnácté. Výtěžek k 1. únoru činí přesně 100,422.897 Kč, z toho více než 1,2 milionu korun tvoří výnos dárcovských SMS zaslaných během Tříkrálového koncertu.

Čtěte také: Statečná Andulka bojuje o život, podpořila ji sbírka

Výtěžek sbírky bude rozdělen podle předem daného klíče a podpoří několik stovek projektů. Téměř dvě třetiny obnosu zůstanou v regionu, kde byly vykoledovány, a podpoří projekty místních Charit. Patří mezi ně například podpora terénní pečovatelské služby pro seniory na Strakonicku, provoz a nákup sportovních pomůcek pro nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve Dvoře Králové nad Labem, pořízení kompenzačních pomůcek a vybavení pro domácí hospicovou péči v České Kamenici, podpora Domova pro seniory sv. Jana Pavla II. ve Stříbře, nákup polohovacích postelí a lůžkovin pro Dům pokojného stáří v Libiši a řada dalších.

Dalších 15 procent výnosu sbírky připadá na projekty diecézních charit, do nichž patří třeba provoz Noclehárny Betlém v Chebu, provoz skladu humanitární pomoci či přímá pomoc osobám v nouzi. Deset procent výtěžku směřuje na humanitární pomoc a rozvojovou spolupráci v zahraničí, pět procent na podporu projektů Charity Česká republika a zbylých pět procent pokryje režii sbírky, dodal Oulík.

Tříkrálové sbírky 2017 se zúčastnilo na 60.000 dobrovolníků, zejména dětí ze škol, farností a skautských oddílů, kteří vybírali peníze do 22.000 zapečetěných pokladniček. Organizátoři ocenili, že je neodradil ani silný mráz a další nástrahy. V průběhu loňské Tříkrálové sbírky se sešla na sbírkovém účtu částka téměř 98 milionů korun, tehdy v ulicích koledovalo přes 50.000 dobrovolníků s 21.329 evidovanými pokladničkami.

Lidé se mohou zapojit do sbírky i kdykoliv během roku, a to zasláním dárcovské SMS ve formě DMS KOLEDA na číslo 87 777. Finanční dar lze zaslat i na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, variabilní symbol 777.

Čtěte také: Tříkrálová sbírka pomůže v Kolíně postavit komunitní centrum