V září se v metropoli zahájila stavba pouhých 56 nových bytů, v červenci 20, v červnu 78, v březnu 13, v únoru 61 a v lednu 36. Na tato čísla navázal říjen, kdy se nezačal stavět ani jeden jediný byt. „Pouze ve dvou měsících letošního roku se dá mluvit o jakési bytové výstavbě. A to ještě dubnová čísla zkresluje jeden velký projekt v Modřanech s 800 byty,“ komentuje žalostný stav Evžen Korec z devoloperské firmy Ekospol s tím, že se situace do konce roku nezmění.

„I s určitým zkreslením se dostaneme k tomu, že se metropoli letos začalo stavět jen 1663 nových bytů v bytových domech. To je extrémně málo,“ dodává Korec. V povolovacím procesu jsou přitom desítky, ne-li stovky rezidenčních projektů s mnoha tisíci byty. Stavební úřady jim však nedávají prioritu a jejich schválení odkládají.

Změňte přístup!

„Musí se změnit přístup radnic a jednotlivých stavebních úřadů k bytové výstavbě. Nemůžeme déle čekat, až se nové vedení magistrátu a městských částí ve svých funkcích rozkouká. Na to je příliš pozdě,“ dodává Korec.

Podle ČSÚ bylo v celém Česku v říjnu zahájeno meziročně o 1,7 procenta bytů méně. Co se týče bytových domů, jedná se o více než třetinový pokles. Stavebním firmám se přitom daří. „Zejména velké stavební firmy si mohou dovolit své zaměstnance lépe zaplatit. Z hlediska české ekonomiky se stavebnictví stalo nejdynamičtěji rostoucím odvětvím,“ komentuje ekonom Pavel Sobíšek.

Daří se hlavně pozemnímu stavitelství, které v říjnu meziročně rostlo o 11,6% a inženýrským stavbám (nárůst o 7,7%). Stavební produkce v říjnu vzrostla meziročně o 10,4%, sezonně očištěný růst dosáhl meziročně 9,6%.