Podle údajů pražského Institutu plánování a rozvoje tvoří přestavbové plochy 7,5 procenta z celé rozlohy hlavního města. Nejvyšší potenciál pro bydlení má území Bubnů, které by se mohly stát domovem až pro 27 tisíc lidí, bývalé nákladové nádraží Žižkov s potenciálem 15 tisíc obyvatel, dále smíchovské nádraží a Rohanské nábřeží.

Výhodou těchto míst je většinou už existující městská infrastruktura v okolí. Developer Sekyra Group loni zahájil výstavbu prvních dvojic bytových domů jak na smíchovském nádraží, tak na Rohanském ostrově.

Pivovar a cukrovar v novém

Společnost Penta Real Estate se pustila do proměny areálu Nuselského pivovaru, kde postupně vyroste 450 bytů. V zachované, památkově chráněné budově ze 17. století budou také atypické kanceláře, obchody, kavárny a restaurace. Firma Skanska Reality na letošek chystá realizaci první fáze bytového komplexu v bývalém modřanském cukrovaru.

Zdroj: Youtube

Na startovní čáru míří hned tři velké projekty společnosti Central Group. Na letošek plánuje zahájení výstavby prvního bloku Parkové čtvrti v severní části nákladového nádraží Žižkov. Druhým spuštěným projektem bude proměna továrního areálu Tesly Hloubětín v Praze 9, kde vyroste celkem 1500 bytů. Developer také věří, že se mu v tomto roce podaří dotáhnout do konce povolovací proces dlouho chystané Rezidence Kavčí Hory podle návrhu architekta Josefa Pleskota.

A další velká území bývalých továren a skladů se připravují. Central Group vybírá architekty pro budoucí čtvrť v Ruzyni. Skupina Odien chystá v Letňanech proměnu 66hektarového areálu po bývalé továrně Avia.