Od začátku programu ČSOB rozdělila po celé republice už více než 38 milionů korun. V každém z 15 regionů (Praha je rozdělena na dvě části) soutěží čtyři žadatelé. Tři vybrala odborná porota, čtvrtému udělila tzv. divokou kartu veřejnost. Nyní se všichni finalisté, které postupně představujeme na stránkách Deníku, snaží získat co nejvíce finančních prostředků od veřejnosti. Vybraná suma totiž určí i výši příspěvku od banky.

„Do finále se opět probojovala řada zajímavých a lokálně prospěšných projektů. Jsem rád, že díky ČSOB pomáhá regionům můžeme opět zaktivizovat drobné dárce a svým dílem přispět k rozvoji filantropie v Česku,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB. 

Výcvik bez stresu

Letos na jaře získaly největší podporu projekty Záchrana kostela v Nových Domcích u Rozvadova, FELITI – pomáháme udržet rovnováhu v přírodě, Na čerstvém vzduchu pod střechou a Šťastný vodicí pes.

I podzimní kolo ale nabízí řadu kvalitních prospěšných projektů. Celkem se jich přihlásilo 260. V lokalitě Praha 1 - 5 se o finanční příspěvek uchází tyto projekty: MaRS 24h maraton cvičení, Šťastný vodící pes, Říct to dětem - odborná poradna a Linka bezpečí ve třídě.

Druhým je nadační fond Mathilda s projektem Šťastný vodicí pes. Ten pomůže zajistit kvalitní chov štěňat a následný výcvik vodicích psů pro nevidomé. „Výcvik vodicího psa je velmi náročný a dlouhý proces, který trvá přibližně 20 měsíců. Poté je vycvičený pes předán nevidomému, kterému pomáhá zpravidla 10 let,“ říká Luboš Krapka z Mathildy.

Cvičitel vodicího psa musí dobře znát potřeby nevidomého člověka a správně pro něj vybrat vhodného psa, který je na své budoucí poslání připraven. Cvičitel se musí rovněž seznámit s podmínkami, v jakých nevidomý člověk žije a musí rozpoznat, zda se pro konkrétního nevidomého člověka vodicí pes hodí. 

Veřejnost rozhodne

- V každém kraji se ve finále utkávají 4 projekty.
- Veřejnost může finančně přispívat od 9. prosince 2019 do 6. ledna 2020 na webových stránkách csobpomaharegionum.cz.
- Každý region získá navíc od ČSOB 150 000 Kč.
- Výše příspěvku se odvíjí od úspěchu projektu u veřejnosti (50 000 Kč za první místo, 40 000 Kč za druhé místo, 30 000 Kč za třetí místo a 25 000 Kč za čtvrté místo).
- Minimální příspěvek veřejnosti nezbytný pro získání finanční podpory ČSOB je 5 000 Kč.
- 14. ledna 2020 budou známy konečné výsledky