Kdy radní materiál projednají, není jasné. Předkládat jej měla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), která je nemocná. Radní dokument nechtěli projednávat v její nepřítomnosti.

Čistý zisk pro Prahu by přesahoval 2 miliardy 

Podle navrženého ceníku by měli lidé zaplatit na vodném 48,74 koruny za metr krychlový a na stočném 38,97 koruny za metr krychlový. Cena vody by se tak zvýšila asi o dvě koruny, stočného o zhruba 50 haléřů.

V příštím roce by podle předpokladu mohla Praha získat na nájmu vodohospodářské sítě 2,319 miliardy korun. Z toho čistý zisk pro Prahu by byl 2,139 miliardy, zbytek je nájemné za pronájem městským firmám Kolektory Praha a Pražská vodohospodářská společnost (PVS), jejímž prostřednictvím město síť pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK).

Vodu v Praze distribuuje PVK 

Praha by měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun. Více než půl miliardy z této částky má být určeno na stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Vodovodní síť spravuje PVS, na letošek měla plánovány investice 2,329 miliardy, z toho je k 31. říjnu investováno 1,77 miliardy korun. Průměrně PVS v posledních letech investovala 1,4 miliardy korun ročně.

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Z tržeb zhruba pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun.

V celé ČR zdraží vodné a stočné o procento 

PVK stoupl loni čistý zisk o 6,6 procenta na 532 milionů. Obrat firmy se zvýšil o více než šest procent na 6,24 miliardy. Společnost uvedla, že celý zisk vyplatí jedinému akcionáři, tedy Veolii.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) minulý týden uvedlo, že v celé ČR vodné a stočné zdraží v příštím roce zhruba o procento. Regionálně mohou být rozdíly, některé společnosti plánují zlevnění, jiné naopak zdraží.

Cena vody zdraží i v ostatních městech 

Například obyvatelé Šumperska zaplatí příští rok kvůli více než miliardovým nákladům na modernizaci vodohospodářské infrastruktury za metr krychlový vody o 2,64 koruny více. Vodné a stočné tak vzroste na 83,63 koruny.

Cena vody v Ostravě vzroste od ledna o 56 haléřů, tedy o 0,7 procenta, na 76,62 korun za metr krychlový. A Vodovody a kanalizace Trutnov zdraží o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový. Podle údajů ministerstva zemědělství činilo průměrné vodné a stočné v Česku loni 80,6 koruny za metr krychlový vody.

Čtěte také: Praha rozdělila na prevenci kriminality za pět let 58 milionů