Oto Kronrád- narodil se 28. listopadu 1966 v Praze
- vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu na Karlově univerzitě, následovala praxe u firmy Siemens a doktorandské studium v Německu
- od roku 1993 vede seznamku a videoseznamku Grand

Vedle na nástěnce se smějí šťastné tváře ze svatebních oznámení 
a vzadu hučí tiskárny, připravující štosy dotazníků, ceníků a výpisů partnerů a partnerek k rozeslání.

Které služby nabízíte?

Rozdělujeme je do tří kategorií. Lidé můžou přijít do kanceláře, kde máme služby na počkání. Objednáte se, přijdete a odejdete s knížkou plnou partnerů, kde jich je i dvě stě. Pokud zájemci využijí korespondenční služby, pošleme jim dotazník, nebo za nimi dojede kurýr, který je zaregistruje přímo v místě jejich bydliště.

Jakým způsobem se lidé seznámí?

Každý si vyplní své údaje, při garantované registraci požadujeme občanský průkaz, takže za uvedené údaje můžeme ručit. Počítač potom seřadí toho nejvhodnějšího podle vzájemné shody a klient obdrží výpis vyhovujících partnerů.

Můžete popsat, co znamená vaše videoseznamka?

Na partnery se můžete i podívat. Máme ověřeno, že je lepší zhlédnout krátké video než několik fotografií. Video nám dává přesnou představu, jak člověk vypadá, jestli třeba nezadrhává v řeči, zda nemluví jako primitiv, zkrátka je to člověk podle vašich představ. Ve videoseznamce hned vidíte, jestli byste s ním zašli na kafe, nebo ne. Nemusíte mu pak říkat, nezlobte se, vy nejste můj typ, já mám teď hodně práce, právě odjíždím za rodiči na Moravu, a podobně.

Jak fungují korespondenční služby?

Zrovna dnes posíláme kurýra za paní z Českých Budějovic. Ten jí vyfotografuje, předá knihu o seznamování a mezilidských vztazích. Samozřejmě paní obdrží i prvních 200 nejlepších tipů na seznámení. Paní přitom doporučí i přednostně oslovovat partnery s garantovanou registrací. Neposíláme nic e-mailem, dneska je internet anonymní a lidé si už zvykli nedávat na něj pravdivé údaje.

Co paní udělá, až si vybere?

Paní ví, že když pánovi zavolá, tak se jí skutečně ozve. Bez fotografie a telefonického kontaktu neposíláme nikoho. Příklad takového výpisu naleznete na našich webových stránkách.

Koho máte nejčastěji v seznamce?

Snažíme se mít vyvážený poměr mužů a žen v jednotlivých věkových kategoriích. Například ženy do pětatřiceti let a muži nad šedesát pět let u nás obdrží garantovanou registraci a výpis 200 partnerů jednou zcela zdarma. Naši seznamku provozujeme už přes 20 let a specializujeme se pouze na seriózní, vážné seznámení. K nám chodí jen klienti, kteří mají o seznamování skutečně vážný zájem.

Jak vás napadlo založit seznamovací kancelář?

Tenkrát jsem působil jako asistent na matfyzu, učil jsem matematiku a závodně jsem tancoval. Sháněl jsem nějakou partnerku na tancování a dočetl jsem se, že někde v Praze existuje seznamovací agentura, kde si vyberete partnery podle zájmů. Když jsem tam přišel, tak to bylo v paneláku, přišel mi otevřít pán v županu a vtáhl mě do obýváku přeplněného věcmi.

A co potom následovalo?

Pod dekou na zemi měl počítač, tenkrát ještě s černobílým monitorem. Chtěl po mně informace, jakou partnerku bych si představoval. Říkal, že svobodných a bezdětných pro mě moc nemá. Ale říkal, že mu mám dát dva tisíce korun a že mi někoho vybere.

To bylo dost peněz.

Bylo mi to divné, protože dotyčný pán měl takový dost amatérský program, spíš tabulku, který nemohl zpracovat velké množství dat, takže jsem mu nabídnul, že mu vytvořím lepší. Když jsem s novým seznamovacím programem přišel za pánem asi po třech měsících, přišla mi otevřít paní 
v červených šatech. Seznamka na té adrese už nesídlila a o pánovi nikdo nevěděl. Zjistil jsem, že mně zbyl docela kvalitní seznamovací program, ale nemám odbytiště, protože pán zmizel.

Takže jste si založil seznamku sám?

Ano. Přes den jsem byl na fakultě a po večerech vedl seznamku. Když jsem viděl, že mě to baví a přináší první seznámené páry, opustil jsem místo asistenta na matematicko-fyzikální fakultě.

Jak se proměnilo seznamování za dvacet let?

V první řadě se zvětšil počet seznamovaných v agenturách a jejich úroveň výrazně narostla. Mnoho lidí pracuje od rána do večera, maminky se starají o děti a není ani dostatek kulturních a společenských akcí, cenově dostupných pro všechny, kde by se lidé mohli seznámit.

Máte klienty po celé republice?

Ano, nedávno mi volala paní ze sídliště v Ústí nad Orlicí. Když jsem jí do telefonu řekl, že vybírat partnery 
z blízkosti bydliště není pro nás problém, a že jen z jejího vchodu do domu máme ještě tři další klienty, uvěřila. Když se ptala na jména, jejich jména jsme jí samozřejmě neprozradili.

Vy jste napsal i knihu o seznamování?

Ano. Spolu s doktorem Plzákem. Jmenuje se S kým dál…? a je o seznamování a mezilidských vztazích. Je plná praktických rad a návodů, jak si vybrat partnera a získat ho pro sebe.

Kde jste se potkal s panem Plzákem?

Při natáčení jednoho televizního pořadu pro zdravotně postižené v roce 1993. Popíjeli jsme kávu a já mu vyprávěl, co dělám. Jeho to hrozně zajímalo, protože celý život se věnoval matrimoniologii, což je nauka o manželství. Začal jsem k němu chodit na kávu a vídali jsme se přes deset let.

Co v té knize najdeme zajímavého?

Je tam spousta praktických rad a nápadů. Je tam historie seznamování, nutné a dostačující podmínky seznamování. Je to o věkovém rozdílu mezi partnery. Je tu kapitola o namlouvání, lásce a manželství, které psal doktor Plzák. Důležité téma je i nevěry.

Máte nějaké moudro, které jste vypozoroval?

Dřív se říkávalo, že dokud není svatba do dvou let, tak to nejde. Dneska je to posunuté tak, že pokud nejsou do dvou let děti, tak pryč od toho. Dneska se lidi papírově tolik neberou. Asi tam hrají nějakou roli finanční důvody, pro někoho pocit vázanosti. Já si to neumím představit, protože moje maminka byla s tatínkem třiapadesát let.

Jste spokojen se svojí prací?

Práci už nevnímám jako práci, ale jako styl života. Od začátku byla i mým koníčkem a dnes ji chápu spíše jako poslání. Pro příklad, když mám odjet, byť jen na krátkou týdenní dovolenou, dělá mi to starosti. Asi nějaká profesionální deformace.