Platy o pět procent zvýšila například nemocnice Na Homolce nebo Thomayerova nemocnice v Krči. „Ve skutečnosti, tedy i se započítáním například služeb lékařů a sester, vzrostly naše mzdové náklady nikoliv o pět, ale asi o sedm procent," řekl ředitel nemocnice Zdeněk Beneš. Navýšení ale podle něj stále není dostatečné.
Soukromé nemocnice zaměstnancům přidat nemusely. „Mzdy jsme od ledna nezvyšovali. V rámci finančních možností nemocnice se snažíme o stabilizaci průběžně," řekla Kamila Jadrná z Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.
Výše platů se projevuje také v personální situaci v nemocnicích. Odboráři varovali, že nemocnicím chybí deset procent personálu, změnit trend masových odchodů může podle nich jen razantní růst platů a mezd.
„Pokud nebude naše zdravotnictví moci platově alespoň trochu konkurovat západním zemím, kam lékaři a sestry často odcházejí, bude se personální krize v něm stále vyskytovat," uvedl ředitel krčské nemocnice Beneš. Často odcházejí zejména mladí lékaři.
Na odděleních chybí sestry
Nedostatek je ale především zdravotních sester. Například v Thomayerově nemocnici jich chybí více než 70. Bulovka poptává podle mluvčího Martina Šálka asi 47 sester a 20 lékařů, nejvíc internisty, chirurgy a specialisty ORL. V nemocnici Na Homolce podle mluvčí Martiny Vápeníkové aktuálně chybí čtyři sestry na kardiochirurgii a cévní chirurgii a šest lékařů.
Sestry chybí také v Ústřední vojenské nemocnici, podle mluvčí Jitky Zinke chybí v chirurgických a interních oborech, všeobecné sestry chybí také v nemocnici Milosrdných sester. Naopak dostatek lékařů má podle mluvčí Pavlíny Dankové nemocnice v Motole.
V nemocnicích v celém Česku pobírá 98 tisíc zaměstnanců plat podle tarifních tabulek schválených vládou a 50 tisíc mzdu. Mzdové tabulky mají nemocnice vlastní, podle odborů jsou výrazně nižší než ty státní. V průměru je mzda o 5000 korun nižší než plat, u sester dokonce o 6000 korun měsíčně.
Čtěte také: Na Homolce testují úspěšně nejmenší kardiostimulátor na světě