IT je v současnosti na takové úrovni, v níž nejsou dovednosti jako například programování nebo správa systémů a hardwaru nadlidským úkolem a s trochou času a trpělivosti je hravě zvládne i něžné pohlaví. Dámy navíc oplývají výrazně větší dávkou trpělivosti, vytrvalosti, pečlivosti, smyslem pro detail a především estetickým cítěním, který často mužská část IT odborníků postrádá. Jsou také vyrovnanější a odolnější vůči stresu.

„Obecně se na téma žen a informačních technologií traduje mnoho nepříliš lichotivých mýtů a předsudků. Je ale důležité si uvědomit, že je tento obor na velkém vzestupu a práce v IT dává ženám nekonečné možnosti v uplatnění takových znalostí," vysvětlil nám Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) na pražském Proseku, a dodává, že není žádný důvod k obavám ze studia tohoto oboru.

Jak jde dohromady IT obor a kosmetika?

Programování či design jsou využitelné v podstatě v každém oboru. IT vzdělání tak ženám výrazně usnadní cestu k jejich vysněné práci. A to i v oblastech, jako jsou např. kosmetika, móda, bytový design či architektura - tedy v typicky ženských oborech. Reálné produkty jsou de facto vždy výsledkem precizní designérské práce.

Pro studium tohoto oboru je však velmi záhodno si vybrat školu, která se na IT vyloženě specializuje a nemá to jen jako přidružený obor. „Několikrát jsme zaznamenali studenty, kteří na naši školu přestoupili s tím, že je výuka v IT oboru na jiné škole příliš neuspokojovala. V odborné výuce se učili třeba svářet. Nebo při výuce nemohli využívat software, předcházející škola totiž neměla dost výkonné počítače," říká Martin Vodička, ředitel SSŠVT Praha.

I proto prý SSŠVT průběžně monitoruje veškeré trendy v oboru a s každým novým školním rokem modernizuje své vybavení. Ruku v ruce s kvalitou technického zázemí jde i kvalifikovanost pedagogického sboru, spolupráce s firmami z oboru a doprovodné školní aktivity.

Příběhy žen úspěšných v IT

Ty z vás, které máte ambice prorazit v IT, ale i vás, které se mu zatím brání, by mohly v první fázi inspirovat příběhy žen, jež sebraly odvahu a dnes jsou uznávanými odbornicemi v renomovaných IT společnostech. Tyto ženy jsou důkazem nejen toho, že jakékoli obavy nejsou na místě, ale také faktu, že vám IT vzdělání následně zaručí víc než dobré profesní i finanční podmínky.

Na sociálních sítích se navíc objevuje čím dál tím více zájmových skupin, které sdružují a podporují ženy, které se chtějí věnovat tomuto oboru. Stejně tak lze najít nespočet projektů, jejichž cílem je motivace dívek ke studiu IT, například projekt Czechitas či Den žen v informačních technologiích iniciovaný OSN. Zároveň se tak dámy dostanou do kolektivu, v němž bude ženské IT zcela běžnou a nikoli bizarní záležitostí.

IT gramotnost navíc přináší určitou samostatnost a nezávislost jak v osobním, tak profesním životě a celkově rozvíjí hodnotu a osobnost ženy.

Čtěte také: IT školy útočí na přední příčky v žebříčku nejperspektivnějších oborů