„Jedná se o zcela unikátní investiční příležitost v mimořádně lukrativní lokalitě Prahy 6. Věřím, že nalezneme nového majitele, který kromě nezanedbatelného příjmu do státního rozpočtu zastaví chátrání této kulturní památky, najde pro ni smysluplné využití a vdechne jí nový život,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

ÚZSVM převzal areál zámečku ve Veleslavíně v roce 2015 od Ministerstva práce a sociálních věcí. Jedná se o areál původně barokního zámku s historickým parkem, který pochází odhadem z roku 1725, kdy byl postaven podle plánů Kiliána Ignáze Dietzehofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Rozkládá se na ploše 29 541 m2. Poslední rozsáhlou rekonstrukcí prošel areál v roce 1986, v současné době je tak nezbytná další rekonstrukce. Hlavní budova dosud sloužila pro provozování komerčního zdravotnického zařízení. Ostatní budovy jsou v nevyhovujícím stavebně-technickém stavu.

Minimální příhoz je půl milionu

Veřejná dražba se uskuteční 30. listopadu 2018 v 11 hodin v budově úřadu na Rašínově nábřeží. Minimální podání činí 382 milionu korun, nejmenší příhoz je stanoven na částku 500 tisíc korun. Podmínkou účasti v dražbě je mj. složení dražební jistoty ve výši 10% minimální ceny, tedy 38,2 milionu korun. Vzhledem k tomu, že se jedná o kulturní památku, konání dražby předem schválilo ministerstvo kultury.

"O areál v současné době nemá zájem žádná organizační složka státu. Zákon o majetku státu při hospodařením s nepotřebným státním majetkem preferuje vypsání transparentního výběrového řízení nebo veřejné dražby. Jiné způsoby naložení jsou možné výjimečně při splnění a doložení určitých podmínek - například bezúplatný převod nebo přímý prodej je možný, pokud žadatel v žádosti doloží i proveditelnost veřejného zájmu z hlediska věcného, finančního a časového. Žádnou žádost splňující platné předpisy ÚZSVM neobdržel. Proto byla vyhlášena veřejná dražba, do které se může přihlásit kdokoliv včetně např. obce," uvedl úřad na svých webových stránkách.

Interpelace ve Sněmovně

Starosta šesté pražské městské části Ondřej Kolář (TOP 09) označil na Facebooku plánovanou dražbu za "tunel na Veleslavíně". Podle Koláře zastupitelé Prahy 6 doložili několik analýz, které podporují využití areálu zámku pro kulturní a sociální oblast. Plánovalo se například vybudování léčebny dlouhodobě nemocných. "Odpověď státu? Nechci být sprostý, ale stručně se dá popsat jako vy…te si voko, prostě to prodáme. Praha, reprezentovaná v oblasti majetku hnutím ANO, mlčela a mlčí. ÚZSVM, který je podřízený ministerstvu financí ovládaným hnutím ANO, spěchá s prodejem. Loupež za bílého dne v přímém přenosu. Fujtajksl," ulevil si Kolář na sociální síti.

Kolářův kolega ze zastupitelstva Prahy 6 a zároveň budoucí radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) protestuje rovněž, protože by také raději chtěl pozemky přiléhající veleslavínskému zámečku využít například pro školské zařízení. Soukromé využití objektu by bylo podle Chabra, zvoleného na magistrát za Spojené síly pro Prahu, problematické a případné bourání zámečku ve prospěch bytové výstavby nepovažuje za vhodné řešení. Ve čtvrtek bude kvůli této věci poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) interpelovat ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO). Politici ve spolupráci s občanskými spolky bojují, aby majetek nezískali developeři.