Klíčovými důvody udělení nejvyššího ratingu zůstává stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky a výborný finanční profil společnosti, který je udržitelný i po případných rozsáhlých investicích do rozvoje nového terminálu a paralelní dráhy.

„Rozhodnutí agentury Moody´s potvrzuje výbornou finanční kondici pražského letiště jako provozovatele neustále se rozvíjejícího největšího mezinárodního letiště v České republice. Vysoký rating A1 s pozitivním výhledem z nás činí velmi důvěryhodného partnera pro získání externích zdrojů financování dlouhodobých rozvojových plánů," říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

První A350 v Praze. Nečekané příjemné překvapení pro cestující Smartwings
Příjemné překvapení pro cestující. V Praze poprvé přistál Airbus A350

"To je také předpoklad pro splnění našeho závazku, aby plánovaný rozvoj nevyžadoval žádnou investici ze státního rozpočtu, nezatěžoval jej a mohl být financován z jiných zdrojů, dodává.“ 

Ve svém hodnocení poukazuje agentura Moody´s také na silnou pozici ruzyňského letiště jako provozovatele největšího letiště v České republice, které je všeobecně vnímáno jako brána do České republiky s více než 95% podílem na trhu v počtu přepravených cestujících.

Stabilita i nárůst počtu cestujících

K udělení ratingu vedly podle tiskové zprávy letiště agenturu Moody´s především tyto skutečnosti:

- Stabilní cash flow podpořený především silnou pozicí jako provozovatele největšího letiště v České republice obsluhující spádovou oblast Prahy s 2,5 miliony obyvatel v širší metropolitní oblasti a dalšími čtyřmi miliony obyvatel v dojezdové vzdálenosti 90 minut.

- Rostoucí provozní výsledky podpořené především novými a neustále vznikajícími leteckými spojeními a navyšováním kapacit na již existujících leteckých spojeních. To vše s loňským 9% meziročním nárůstem počtu odbavených cestujících, navýšením obsazenosti letadel na 80,2 procent a zvýšením kapacit na krátkých a středních trasách.

Autobus MHD před budou Letiště Václava Havla 19. listopadu v Praze.
Nový tendr. Dopravní podnik koupí dvacítku nových autobusů na letištní linku 119

- Letištní poplatky, které jsou ve srovnání s ostatními podobnými letišti v regionu konkurenceschopné a stabilní, přičemž agentura Moody´s ve svém hodnocení zdůrazňuje, že navýšení příjmů Letiště Praha z leteckého obchodu bylo v posledních dvou letech způsobeno především rostoucím počtem cestujících, nikoliv zvyšování letištních poplatků.

- Dominance cestujících, pro které je Praha výchozí či cílovou destinací, což je segment, který se po velkém poklesu poptávky po letecké dopravě v roce 2009 ukázal jako stabilnější. Celkem 98 procent odbavených cestujících tvoří ti, kteří svou cestu začínají či končí v Praze. Podíl transferových či tranzitních cestujících klesl v roce 2018 na 2 procenta.

Stejný rating A1 s pozitivním výhledem byl letos udělený také České republice. V případě letiště rating zohledňuje výkonnost celé skupiny Letiště Praha, tedy včetně dceřiných společností Czech Airlines Technics a Czech Airlines Handling.

PRAHA VÝSTAVIŠTĚ – takto by měla podle vizualizace vypadat jedna ze zastávek nové rychlodráhy spojující Prahu a Kladno přes Ruzyň.
Z centra Prahy na letiště vlakem za 25 minut? Trať má být v roce 2028