„Je to první krok na cestě k centru bez hazardu. V připomínkách, které zasíláme na magistrát, navrhujeme úplný zákaz heren s automaty. Máme tu celkem 21 heren a v nich dohromady 573 automatů. Jak hazard naši městskou část ničí, není potřeba opakovat. Opakovat je ale potřeba, že by se žádný politik neměl nechat zlákat ziskem z automatů. Jde o špinavé peníze zaplacené za zdevastované lidské životy,” okomentoval krok radnice starosta Pavel Čižinský. 

Radnice ke konci roku 2019 získala srovnání s minulým rokem, z něhož je zřejmý nárůst počtu povolení právě pro technické hry, tedy automaty. Důvodem jejich zákazu je skutečnost, že automaty a terminály mají devastující dopad jak na samotné hráče, tak na jejich rodiny. Gambleři si navíc často peníze obstarávají závažnými trestnými činy.

Vedení Prahy 1 je přesvědčeno, že zrušením technické hry na jejím území dojde k omezení sociálně patologických jevů, posílení ochrany veřejného pořádku a vytvoření příznivějších životních podmínek v centru.

Hazard na 21 místech

„Jsem rád, že po letech se Praha 1 ztotožnila s hlasováním občanů v referendu z roku 2014. Praha 1 se tak zařadí po bok moderních metropolí, které hazard ve svém srdci netolerují,“ vyjádřil se k rozhodnutí radní Petr Kučera, který dříve prosazoval právě místní referendum. 

Ke konci minulého roku bylo na území Prahy 1 povoleno 141 tzv. živých her a 573 technických her, tedy automatů. Podle současné platné vyhlášky je v Praze 1 povoleno provozovat hazard celkem na 21 místech. 

Technické hry jsou provozované prostřednictvím technického zařízení přímo obsluhovaného sázejícím, tedy hry na výherních automatech, videoloterijních terminálech apod. Naproti tomu živou hrou je hazardní hra, ve které sázející hrají proti krupiérovi, nebo jeden proti druhému u hracích stolů s doprovodnou rolí krupiéra, aniž by byl předem určen počet sázejících a výše sázky do jedné hry.

O nové podobě vyhlášky, která upravuje provoz hazardních her v celé Praze bude rozhodovat magistrát.