Úvodní etapa projektu, v níž ve dvou domech pojmenovaných Kilo a Lima vyrostlo bezmála 130 jednotek, byla už dokončena. První obyvatelé se sem začnou stěhovat letos na jaře.

Kolaudace druhé etapy, tvořené domy Bravo a Alfa s celkem 145 byty, je naplánována na letošní listopad.

Plánují komunitní fotovoltaiku

Třetí etapu projektu Albatros Kbely představují dva bytové domy opět pojmenované v duchu letecké hláskovací abecedy – Juliett a India. Nabídnou celkem 96 bytů, mezi nimiž převažují dispozice 2+kk a 3+kk. Dokončení této etapy, v níž Skanska poprvé pracuje i s návrhem komunitní fotovoltaiky, je plánováno na závěr roku 2024. K nastěhování pak budou byty připraveny na jaře roku 2025.

Michal Kubát, projektový manažer Skanska Residential, připomněl, že cílem je již tak nízkou energetickou náročnost bytových domů ještě snížit, proto se společnost rozhodla na střechy bytových domů přidat fotovoltaické panely. „Doposud jsme na svých projektech většinou umisťovali fototermické soustavy, ve třetí etapě Albatrosu ale díky nové legislativě zvažujeme už i komunitní fotovoltaiku. Obnovitelnou energií by tak mohli obyvatelé šetřit za elektřinu nejen ve společných prostorách, ale především v jednotlivých bytech,” řekl.

Celý rezidenční areál budou navíc propojovat prvky modrozelené infrastruktury. Své místo zde najdou takzvané terénní průlehy, které spolu s podzemními akumulačními nádržemi pomohou v lokalitě zadržovat dešťovou vodu.

Školka, park i hřiště

Kromě bytových domů se v nové čtvrti, svým názvem odkazující na leteckou historii této části Prahy i na letoun L-39 Albatros, nachází také nová mateřská škola. Tu developer v současnosti předává městské části Praha 19. K její kolaudaci by mělo dojít letos na jaře. Zároveň zde bylo dokončeno i první ze tří dětských hřišť.

„Veřejný prostor v projektu Albatros Kbely kromě dětských hřišť oživí také cyklostezka s workoutovou zónou, park s množstvím zeleně, veřejná griloviště, místa určená k setkávání či supermarket, který se v budoucnu stane součástí areálu,“ dodal Kubát.

V parku o rozloze devět tisíc metrů čtverečních se kromě původních druhů zeleně budou nacházet i staré odrůdy ovocných stromů, které bývají odolnější vůči klimatickým výkyvům. Jeho součástí budou také úkrytové prostory pro hmyz, drobné obratlovce nebo obojživelníky - hmyzí hotely, zídky pro ještěrky i budky pro čmeláky, na fasádách potom budky pro rorýse a netopýry.