U mnoha pracovních pozic je vyplácení odměn součástí celkového bonusového systému, který závisí na hospodářském výsledku firmy. „Jindy se jedná o mimořádnou odměnu, která slouží jako poděkování, ale také jako nástroj pro udržení zaměstnanců na současném trhu práce,“ okomentoval situaci Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire.

Odměny byly vždy obvyklé především ve společnostech se stovkami pracovníků, letos se ale trend mění. „Rychle od minulého roku přibývá v tomto ohledu i středních a rodinných společností, a to díky dobré ekonomické situaci,“ informoval Surka.

Obrovský skok u malých firem

Tento trend potvrdil také průzkum hospodářské komory. Zatímco loni prémie vyplatila necelá třetina malých firem, letos je to už každá druhá. Celkově se podle komory dočká odměny 6 z 10 zaměstnanců soukromého sektoru.

Chybět mezi nimi nebudou ani pracovníci Pražské energetiky a Pražské plynárenské. „Zaměstnanci, kteří jsou v pracovním poměru nejpozději od 1. ledna 2018, dostanou mimořádnou odměnu, a to  v řádu nižších jednotek tisíc,“ sdělil Deníku mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Odměny podle zásluh

Zaměstnanci Pražských služeb se letos mohou těšit v průměru na devět tisíc korun. „Pro nárok na výplatu odměny musí zaměstnanec splnit konkrétní kritéria. Vedoucí mají možnost výrazně diferencovat s ohledem na pracovní výsledky konkrétního zaměstnance za celý rok,“ popsal praxi mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Odměňovat se bude i v Pražských vodovodech a kanalizacích, lidé z této firmy dostanou bonus odpovídající polovině průměrné mzdy.

Šoféři bez odměny

Pokud jde o firmy mimo vlastnickou strukturu hlavního města, mohou se z odměny těšit například pracovníci řetězce Lidl. „Všichni dostali pravidelnou vánoční prémii a dárek v podobě vánočního balíčku s vybranými pochutinami. Výše prémie činila 2 tisíce korun,“ uvedla mluvčí sítě supermarketů Zuzana Holá.

Naopak bez prémií zůstanou lidé z pražského dopravního podniku. „Žádné plošné vánoční odměny či 13. plat pro zaměstnance neplánujeme,“ oznámila mluvčí DPP Aneta Řehková.

Benefity zůstanou jako minulý rok

Zatímco loni dostalo nějakou formu odměny, ať už finanční prémii či třináctý plat 47 pro-cent zaměstnanců soukromých firem, letos to bude 56 procent. Výše benefitu zůstane zhruba stejná, a to v průměru mezi 15 a 35 tisíci.

Vánoční odměny pro zaměstnance
Počet firem, které vyplatí bonusy, prémie či 13. plat: rok 2018: 56 % rok 2017: 47 % rok 2016: 39 %. Nejčastější výše odměny činí 15 tisíc až 35 tisíc Kč.
Počet firem nad 250 zaměstnanců, které vyplatí odměny: 2018: 74 % 2017: 71 % 2016: 70 %
Počet firem do 10 zaměstnanců, které vyplatí odměny: 2018: 47 % 2017: 31 % 2016: 21 %
Zdroj: Hospodářská komora ČR