Už v polovině příštího roku bude dokončena novostavba na rohu Václavského náměstí a Opletalovy, známá dřív jako Květinový dům. Budova s anglickým názvem The Flow Building o devíti nadzemních a třech podzemních podlažích bude nabízet hlavně kanceláře a obchody. Pro svůj vstup na český trh už si ji zvolil irský obchodní řetězec Primark.

„Objekt poskytl skvělou příležitost, jak být v samém srdci města,” pochvaluje si Tom Meager, ředitel pro realitní oblast společnosti Primark. Podle poradenské firmy Cushman&Wakefield může historické centrum Prahy jako jediné hlavní město regionu střední Evropy konkurovat západním retailovým destinacím.

Václavské náměstí a jeho okolí je nejen vyhledávanou nákupní třídou a prestižní kancelářskou destinací pro společnosti, které chtějí sídlit na top adrese. Atraktivní je také pro hotelové řetězce. Ty však dnes požadují prostory vybavené nejmodernějšími technologiemi. Zásadní rekonstrukcí a dostavbou ve dvoře tak už několik let prochází secesní hotel Evropa v dolní části Václavského náměstí. Provozovat by ho měl celosvětový řetězec Marriott prostřednictvím své značky luxusních hotelů W Hotels.

Hotel se vyplatí

Stavební ruch panuje také na Senovážném náměstí. Po zhruba deseti letech odkladů tady z někdejšího sídla Investiční a poštovní banky vzniká pětihvězdičkový hotel. Památkově chráněný Cukrovarnický palác získala po několika změnách majitelů loni rakouská skupina UBM. Nákladné rekonstrukci, jejíž cenu developer nezveřejnil, nahrává současná situace na trhu. Průměrná obsazenost hotelů v Praze totiž přesáhla 80 procent, což je jedna z nejvyšších hodnot v rámci evropských metropolí.

Nedaleko, na konci Jindřišské ulice je už několik měsíců oplocená díra v zemi. Výstavbu tady chystá poněkud nezvyklý investor, spolek Moravští Orli z jihomoravské Telnice. V novostavbě mají být také byty.

Největší projekt se tu však teprve chystá. Během několika měsíců by měla začít realizace multifunkčního projektu Savarin ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. „Jsme ve finální fázi příprav,“ uvedl šéf developerské skupiny Crestyl Omar Koleilat.

Během zhruba dvou let by mělo vzniknout nové obchodní a kancelářské centrum, developer slibuje i veřejně přístupné venkovní plochy určené k relaxaci. Součástí projektu je také rekonstrukce barokního paláce Savarin a historické jízdárny.

Jeřáb se aktuálně tyčí nad druhým koncem ulice Na Příkopě. Původem slovenská skupina Lagerris totiž přestavuje historický dům na začátku Hybernské ulice. Na jejím opačném konci u Masarykova nádraží pak společnost Penta Real Estate chystá výstavbu celé nové čtvrti.