Spolu s dalšími zahraničními i tuzemskými architekty totiž soutěží o návrh budov, které vyrostou místo bývalého sídla Telecomu na Žižkově, kde Central Group chystá bytový projekt. Vítěz má být známý letos na jaře.

„Chceme vytvářet harmonii i kontrasty, propojovat tradici s budoucností, přírodu s architekturou,“ charakterizoval Fujimoto současný trend v architektuře. Před dvěma týdny získal na veletrhu nemovitostí v Cannes ocenění Mipim Awards za svůj návrh komplexu Tisíc stromů, který by měl vyrůst v Paříži. „Převzali jsme pestrost pařížských střech a vytvořili rezidenční projekt a park v jednom s výhledem na město,“ představil Fujimoto svůj návrh.

Chce to odvahu

Mezi 12 finalistů pro areál bývalého Telecomu patří dále britský architekt Ian Ritchie nebo Američan Richard Meier. Dalším hvězdným jménem je česká architektka Eva Jiřičná. Ta vyzvala k větší odvaze nejen v řadách architektů. „Je to také o podpoře památkových institucí a města,“ zdůraznila.

Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které konferenci uspořádalo, přizvalo i německého urbanistu slovenského původu Petera Gera. Ten se podílel na proměně zanedbaného brownfieldu v Hamburku na moderní čtvrť Hafen City, a to z pozice ředitele plánování a výstavby na hamburské radnici.

„Ani tam projekt neprocházel úplně hladce,“ přiznal Gero. Podle něho je důležité nejen v nových čtvrtích vystavět kvalitní budovy, ale také rychle vytvořit „uživatelskou patinu“, tedy zřídit dětská hřiště, školky a veřejná prostranství.

Jejich význam vyzdvihl i tuzemský architekt Ladislav Lábus: „Kvalitní architektury a uživatelsky příjemného prostředí měst lze obtížně dosáhnout v prostředí lhostejnosti vůči veřejnému prostoru a nenávisti vůči nové výstavbě.“ Nejen na město apeloval, aby nezapomínalo na vytváření zelených ploch. „Investice do zeleně je výrazně levnější než do metra, tunelu a magistrál,“ připomněl Lábus.