Podle  společnosti Deloitte průměrná nabídková cena za čtvereční metr v říjnu dosáhla na hranici 89 tisíc korun. Před dvěma lety to bylo 68 tisíc. „Aktuální statistiky o výstavbě v Praze jsou alarmující, avšak budoucnost je ještě pesimističtější, pokud se nepodaří zásadně rozhýbat tempo vydávání územních rozhodnutí či stavebních povolení,“ prohlásil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Na vině je také vedení města 

Pomoci by měl nový stavební zákon, který začne platit od Nového roku. Na vině je ale podle lidí z branže kromě legislativy také vedení města a úředníci, zodpovědní za povolování staveb.

Padesátimetrový byt v developerském projektu vyjde v Praze na zhruba 4,5 milionu korun. Pozastavují se nad tím nejen zájemci o nové bydlení, ale také sami developeři i analytici realitního trhu. Lidé z branže ze současného stavu viní zejména úředníky a vedení metropole. Tedy ty, kdo jsou zodpovědní za územní plánování a povolování staveb.

close Info o bytech v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Dva tisíce povolení 

Poradenská firma Deloitte poukazuje na přímou souvislost klesajícího počtu stavebních povolení pro nové bytové domy a rostoucí nabídkové ceny bytů nejen v developerských projektech. „Pokud zanalyzujeme počet vydaných povolení za posledních 17 let, pokles je téměř čtyřnásobný,“ upozorňuje analytik Michal Melč.

Podle Českého statistického úřadu bylo v předkrizovém roce 2007 vydáno v Praze šest tisíc stavebních povolení pro byty. Letos do konce října jich byly jen dva tisíce. Deloitte a Hospodářská komora (HK) odhadují, že v povolovacím procesu je aktuálně „zamrzlých“ až 900 projektů s přibližně 40 tisíci byty.

Komora apeluje 

„Právě toto hrozivé číslo zamrzlých bytů v různé fázi schvalování stojí primárně za extrémním nárůstem cen v posledních letech,“ tvrdí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle HK se proto nejedná o realitní bublinu, které se začíná obávat Česká národní banka (ČNB), ale o nedostatek nových bytů na trhu.

Komora proto apeluje na vytvoření takových podmínek, které by proces schvalování projektů zásadně zrychlily. To si někteří lidé z oboru slibují od novely stavebního zákona, spojující územní a stavební řízení. Podle komory to ale nejspíš stačit nebude.

Boj s nechutí 

Omezená nabídka ale není jediným důvodem drahých bytů. „Faktorem je psychologie, respektive odložená poptávka obyvatel a sebedůvěra pustit se do dlouhodobého závazku. V roce 2014 začala ekonomika opět růst a společně s nízkými sazbami hypoték odšpuntovala všeobecný optimismus. Nicméně tou dobou už nabídka, respektive developeři, bojovali s těžko pochopitelným problémem –  nechutí úřadů povolovat nové stavby nebo obyvatel tolerovat novou výstavbu,“ popisuje Miroslav Linhart, partner Deloitte Advisory.

Ani největší pražští stavitelé však nečekali tak velký zájem o své byty. „V nejbližších dvou letech mají developeři dostatečnou kapacitu připravených projektů na to, aby rozsah své nabídky rostoucí poptávce přizpůsobili,“ uvedl šéf developerské firmy Central Group Dušan Kunovský začátkem roku 2016.

Praha je na tom nejhůř 

S vyšponovanými cenami souvisí počet průměrných platů, potřebných ke koupi nového, 70metrového bytu. Praha je na tom s téměř 11 ročními platy nejhůř z evropských metropolí.

„V této situaci přišel požadavek na zvýšenou regulaci bank ze strany ČNB. Dochází k omezení dostupnosti hypoték. Nicméně je to řešení na straně poptávky, přičemž příčina leží na straně nízké nabídky. A dokud nabídka nevzroste na úroveň poptávky, s cenou se nestane nic zásadního,“ míní Linhart. Zdůvodňuje to tím, že developerům zdražují pozemky a ceny stavebních prací. Přisazují si ale i stavitelé. Ve Studii developerských společností zpracované CEEC Research a KPMG počítalo 61 % developerů pro letošek s navýšením svých marží.