Nákup nového bytu vychází nejlépe v Budapešti. Průměrná cena se zde sice již pár let zvyšuje o 15 až 20 procent, nyní zde metr čtvereční vyjde zhruba na 47 tisíc korun. „V cenách jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými částmi města, takže v exkluzivních lokalitách se vyrovnávají těm českým. Například padesátimetrový byt v blízkosti Dunaje vyjde v přepočtu na tři miliony korun. Ale stometrový byt na Váci utca, což je obdoba Pařížské ulice v Praze, stojí přes 11 milionů korun,“ popsal situaci v maďarské metropoli Tal Grozner z developerské společnosti Star Group.

Jenže i přes poloviční cenu za metr nového bytu je na tom paradoxně hůře obyvatel Budapešti než Pražan. Za nákup bydlení vydá občan maďarského hlavního města téměř jedenáctinásobek průměrného ročního příjmu, což je o půl měsíčního platu více než v případě obyvatele české metropole. Přitom měsíční výdaje na chod domácnosti má jen o deset procent nižší, než jaké jsou v Praze, a to při průměrném příjmu v přepočtu 27 500 korun. Podobné je to i v Polsku. A v Bratislavě jsou oproti Praze některé výdaje dokonce vyšší, při průměrné mzdě v přepočtu o tři tisíce korun nižší.

Situaci na trhu komplikuje nedostatek rezidenčního bydlení ve velkých městech. „Developeři by stavěli více, ale potřebují zkrátit délku stavebního řízení, jinak se situace bude ještě zhoršovat. Až počet nových bytů převýší poptávku, mohl by se růst jejich cen zpomalit,“ popsal Tal Groznner.