Následovala smršť vysvětlování, na jejímž základě se začal vyjevovat příběh o soudních sporech a administrativních chybách. Podle ministerstva vnitra a policie byla výše částky v roce 2014 způsobená tím, že stát prohrál spor s firmou Stavební výroba Praha o vlastnictví objektu, a musel tak doplatit nájemné za dva roky zpátky.

Kromě toho v budově nemá sedět 69, ale 290 zaměstnanců. Ve výsledku tak nájem na jednoho z nic vyjde na zhruba padesát tisíc korun ročně, namísto astronomických šesti set tisíc. 

Praha platila miliony

I tak se v Praze najdou budovy, kde židle pro jednoho úředníka vyjde státní kasu na stovky tisíc korun (viz grafika). A netýká se to jenom státních institucí, ale i samosprávy.

Nejznámějším případem nevýhodné smlouvy o nájmu, která jako koule na noze tíží městskou pokladnu už deset let, je Škodův palác. Smlouvu s firmou Copa Retail o pronájmu budovy podepsalo tehdejší vedení magistrátu v roce 2006.

Na dvacet let zavázala město k ročnímu nájemnému, které činilo více než 200 milionů korun. I se zajištěním dalších služeb tak Praha firmě ještě loni platila zhruba 256 milionů korun.

Nejdražší je budova ministerstva v Bubenči

Podle aktuálních informací sídlí v budově Škodova paláce 962 úředníků. Jednoduchou matematikou lze dojít k tomu, že jeden z nich Prahu vyšel na asi 266 tisíc.

To je více, než v roce 2015 stála stát z hlediska poměru počtu úředníků a nájmu nejdražší pražská budova. Tou je objekt ministerstva spravedlnosti v Bubenči, ve kterém místo pro jednoho úředníka vyšlo na 239 tisíc.

Škodův palác už nestačí 

Po dlouholetých sporech se vedení magistrátu letos v červnu podařilo výměnou za několik ústupků nájemné za Škodův palác snížit o třetinu, tedy asi o 860 milionů korun. Smlouva s firmou Copa Retail však skončí v roce 2028. Potom bude Praha řešit, kam stovky úředníků umístí.

„Už nyní víme, že budova Škodova paláce je nedostačující pro potřeby úřadu," řekla na adresu Škodova paláce v minulosti primátorka Adriana Krnáčová s tím, že jeho odkup není pravděpodobný. Vše tak zůstává otevřeno a Pražané mohou jenom doufat, že při hledání prostor budou budoucí pražské reprezentace šetrnější, než ty předchozí.

close Kolik za úředníky. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in
 

Čtěte také: Praha řeší, kam umístit úředníky, potřebuje přes 2000 míst