„Severovýchodní oblast je spolu s Prahou 5 tahounem developerské výstavby,“ konstatoval Tomáš Lapáček z IPR Praha. Ve Vysočanech rostou hlavně velké projekty o stovkách bytů. Naopak v pátém pražském obvodu, kde vzniká vůbec nejvíc rezidenčních projektů – celkem 26, se staví spíš komornější komplexy. Výjimkou je Waltrovka v Jinonicích, která je rovněž příkladem proměny bývalé továrny na rezidenční a kancelářský areál.

Kde se v metropoli nejvíc staví
(podle katastrálních území)
Letňany 973 bytů
Modřany 819 bytů
Vysočany 778 bytů
Stodůlky 770 bytů
Karlín 740 bytů
Košíře 722 bytů
Libeň 716 bytů
Pramen: IPR Praha

Navzdory prvním úspěšným proměnám brownfieldů je však podle analýzy IPR současná výstavba bytů nadále nedostatečná. Oproti loňskému roku totiž poklesla zhruba o pět procent. „Za poslední tři roky se trh v podstatě nezměnil. Ceny stoupaly a trval převis poptávky,“ uvedl Lapáček s tím, že cenový růst už zpomaluje, což může leccos naznačit o nejbližším vývoji. Nové vedení Prahy si vytklo jako jednu z priorit rychlejší povolování staveb a lepší dostupnost bydlení.

Stavební úřad pro velké projekty

„Připravujeme plán, jak by bylo možné rozhodovat velké stavby na jednom místě,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová (STAN/Spojené síly pro Prahu), která má na starost podporu bydlení. Společně s radním pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem (TOP 09) ze stejného seskupení se snaží prosadit zřízení pražského stavebního úřadu pro velké projekty. Zatím však nemají podporu koaličních partnerů – Prahy Sobě a Pirátů. „Je to předmětem debaty,“ dodala Kordová Marvanová. Zároveň přiznala, že v tomto směru hledá širší podporu i mezi opozičními zastupiteli.

Dalším zásadním krokem je právě probíhající analýza městských pozemků pro bytovou výstavbu. Ty by mohla Praha dlouhodobě pronajmout například bytovým družstvům, s nimiž už jedná.  „Máme informace, že dokáží stavět za 60 až 70 tisíc korun za metr čtvereční, na rozdíl od developerů, kteří staví za 100 tisíc. Vidíme v tom potenciál pro dostupnější bydlení,“ vysvětlila Kordová Marvanová. Podle radního Hlaváčka také nové vedení Prahy směřuje k ustavení takzvaného městského developera. „Inspirací může být například bavorský Mnichov. Městský developer funguje jako samostatná firma, zajišťuje výstavbu pro město od školek až po bydlení,“ nastínil Hlaváček.