Čtvrť nových rodinných domů nazvaná Greenland Březiněves, jejímž investorem je společnost Výstavba RD Březiněves, bude na pozemku v sousedství ulic Na Poli, K Březince a Zvěřinových vznikat postupně ve čtyřech etapách. Výstavba té první, v rámci níž v tuto chvíli roste 16 domů, byla zahájena loni na jaře. Její kolaudace je pak plánována na letošní květen a první obyvatelé by se tak do svých nových domů na severozápadním okraji Březiněvsi mohli začít stěhovat v průběhu třetího čtvrtletí.

Druhou etapu, zahrnující realizaci dalších dvanácti domů, developer odstartoval v závěru roku 2022. Tato část by měla být hotova na jaře roku 2024. Celý projekt pak v roce 2026.

Nejedná se ale o jediný obytný areál, o který se tato část Prahy 8 rozrostla. A že se rozrostla opravdu významně, dokládá bezpočet nových rodinných domů, s nimiž do městské části bezprostředně sousedící se Středočeským krajem přibylo množství nových obyvatel.

Na proměně Březiněvsi se výrazně podepsala například společnost CPI Property Group. Ta zde vybudovala rezidenční čtvrť nazvanou Rodinné domy Březiněves, představující více než stovku domů. Poslední etapa tohoto projektu byla dokončena v roce 2020. A ještě o několik let dříve tu v rámci obytného souboru Jižní Stráň postavila bezmála pět desítek rodinných domů v ulici V Křepelkách.

Svoji stopu v podobě desítek svých typických rodinných domů zde zanechala i developerská společnost Central Group, a to projektem nesoucím pojmenování podle háje ležícího v sousedství Březiněvsi U Bořanovického lesa a také výstavbou situovanou do lokality Jižní Zahrady.

V ulici K Březiněvsi pak komplex 61 rodinných domů uspořádaných do “hnízd” vybudoval developer AKRO Real.

Práce na revitalizaci parku míří do finále

Kromě stavebních pozemků, které se mění v nové rezidenční čtvrti, doznává změny i zeleň a veřejný prostor. Loni na podzim byla zahájena kompletní revitalizace parku, který byl spolu s dětským hřištěm součástí projektu Rodinné domy Březiněves, respektive jeho etap dokončených CPI Property Group v roce 2018.

Autorem současného architektonického návrhu parku je zahradní Atelier Flera. „Až teprve přirozené užívání veřejného prostranství obyvateli Březiněvsi nám ukázalo, jakých úprav by měl park doznat, aby plnil svoji úlohu a mohl být využíván v maximální možné míře,” uvedla při příležitosti zahájení revitalizace parku Milena Zavadilová, ředitelka prodejního oddělení CPI Rezidence. A dodala, že je přesvědčena, že po dokončení prací bude park konečně moci sloužit rodičům, kteří se svými dětmi tráví čas na hřišti, i místním pro sousedská setkávání.

Součástí nového parku budou vzrostlé stromy, původní keřová výsadba, a to včetně keřů s jedlými plody, záhony s cibulovinami i divoce rostoucími trvalkami. K setkávání bude určeno centrální odpočívadlo s dvojicí jídelních stolů a lavicemi. „Chtěli jsme, aby se park stal oázou odpočinku, a to i s ohledem na bezpečí jeho nejmenších návštěvníků. V klidnějších částech pod korunami stromů občané najdou pohodlné lavice s opěradly a také dřevěné molo, které je ideální pro sezení či ležení,“ přiblížil koncept parku Ferdinand Leffler, hlavní architekt ateliéru.

Aktuálně v parku již probíhají dokončovací práce. Obyvatelé Březiněvsi, městské části, která má mimo jiné ve znaku dvě od sebe se odklánějící břízy, se tak budou moci z nové zeleně a místa pro sousedská setkávání těšit už letos na jaře.

Počet obyvatel MČ Praha-Březiněves
557 (r. 1991)
667 (r. 2002)
1 845 (r. 2020)
Zdroj: ČSÚ a web obce