Luxus, jaký Praha ještě nezažila. To má nabídnout rezidenční projekt Vanguard, který plánuje vybudovat realitní společnost Pražská správa nemovitostí (PSN) z budovy Microna v pražských Modřanech. Jde už o několikátý pokus, jak někdejší továrně na letecké přístroje a kancelářské budově Mikrotechny a posléze sídlu Telecomu vdechnout nový život. I tento nápad však zatím zůstává na papíře, přestože podle původních plánů už zde měly vznikat exkluzivní loftové byty.

Přesně před rokem PSN představila projekt Vanguard. Komfort loftů s rozlohou až několik stovek metrů čtverečních by měl zahrnovat třeba autovýtah pro zaparkování vozu hned vedle bytu, bazén uprostřed obývacího pokoje, střešní terasy nebo říční molo. Podle původního plánu měla být proměna dosluhujících béčkových kanceláří na exkluzivní rezidence dokončena na přelomu let 2019 a 2020. Zatím tady dál sídlí menší firmy. U vchodu majitel inzeruje pronájem kanceláří, ateliérů a skladů už od 3100 korun.

Developer však tvrdí, že záměr postupuje očekávaným tempem. „Projekt běží podle harmonogramu a můžete se těšit jak na nádherné lofty od renomovaných architektů, tak na lofty v shell and core, kde si každý dokončí prostor podle své představy. Začátek stavebních prací předpokládáme v prvním čtvrtletí 2019,“ uvedl Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů PSN.

Luxus místo bronwfieldu

Jedenáctipodlažní objekt stojí v sousedství čerpací stanice u křižovatky rušných ulic Čs. exilu a Modřanská. Celá lokalita je brownfieldem, kde v minulém století fungovala řada továren, kromě Microny například čokoládovny Orion či Chirana. Dnes místo nich vznikají nové, převážně bytové projekty. Pár set metrů odtud Sekyra Group právě staví takzvané startovací byty, směrem do Braníka se rýsují první bytové domy projektu Zahálka a přes ulici chystá bytový komplex skupina Finep. Žádný z projektů však necílí na velmi bohatou klientelu.

Právě mimořádná lokalita je základní podmínkou mimořádného projektu. Podle realitní kanceláře Lexxus, která se na nemovitosti vyšší kategorie specializuje, luxus znamená v první řadě místo, kde se nemovitost nachází. „Skutečně luxusních staveb je v naší zemi omezené množství. Většina je soustředěna do historického centra Prahy a několika oblastí širšího centra metropole,“ vysvětluje Denisa Višňovská, partner Lexxusu v analýze Trend Report 2018.

Pro Micronu už v minulých letech existovalo několik projektů nového využití. Žádný se však nepodařilo zrealizovat. V době, kdy budovu vlastnila společnost z realitní skupiny Karlin Group developera Serge Borensteina, padla poprvé zmínka o loftech, které měl dokonce navrhovat architekt Josef Pleskot.

Vzápětí se objevila možnost, že by tady mohly sídlit Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Archiv bezpečnostních složek (ABS) či jiná státní instituce. Když plán nevyšel, přišel Borenstein v roce 2011 s tím, že objekt zrekonstruuje a nabídne umělcům a kreativním start-upům. Na jaře 2011 se tu konala výstava umění Prague Bienalle. O dva roky později už ale umělce do ateliérů v Microně lákal nový majitel, společnost PSN.