I když panuje teplé babí léto, podzim přinesl zahájení topné sezony. Majitelé bytů by se na ni měli připravit včas. „Nejlepší je srpen nebo září. Zimní boty si totiž taky nekupujete v květnu ani v prosinci. Lidé to ale obvykle nechávají na poslední chvíli,“ řekla Deníku Kamila Plicková z pražské společnosti Plicková Servis, zaměřené i na topenářské a plynařské služby.

Prověřte radiátory

Kdo servis nestihl, nemusí věšet hlavu. „Většinou postačí běžná kontrola, zda neuniká voda a topení těsní,“ uvedl mluvčí společnosti Ekospol Filip Sušanka. Když topení netopí po celé ploše, bývá příčinou vzduch v trubkách. „Může způsobit citelné tepelné ztráty. Je nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda,“ vysvětlil.

Odvzdušnění může přinést úsporu cca 450 korun ročně. Dále je třeba dbát na to, aby se zbytečně moc peněz neprotopilo. Každý stupeň pokojové teploty navíc podle odhadů navýší účet za vytápění zhruba o šest procent. V obytných místnostech by teplota neměla přesáhnout 22 ° Celsia, v předsíni a na WC 15 stupňů. Topení je třeba udržovat v čistotě, nezakrývat ho a nestavět před něj nábytek.

„Chybou jsou závěsy, které překrývají topení a zadržují teplo,“ míní Sušanka. Vhodné je i krátké intenzivní větrání. Ročně se jím dá ušetřit asi 1800 korun.

Jak ušetřit, radí i další znalci. Základem je nastavení správné teploty. „Zbytečně nepřetápějte, ale udržujte přiměřenou teplotu, i když odjíždíte na dovolenou,“ doporučuje Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS. Opětovné vytápění prochladlých zdí i interiéru je totiž podle něj zbytečně drahé a mnohdy vyžaduje delší čas. Využít lze i časovačů pro nastavení teploty v domácnosti a termostatických hlavic u radiátorů.

„Můžete je podle potřeby regulovat, například teplotu o pár stupňů snížit v době, kdy jste v práci, nebo během noci,“ prohlásil. Ještě víc než ti, kdo využívají centrální vytápění z teplárny, by si zdroje tepla měli hlídat lidé vytápějící byty vlastními kotli. Kromě pravidelné roční údržby plynových kondenzačních kotlů je třeba nechat si zkontrolovat nastavení zařízení i při změnách tepelných podmínek v domácnosti, jako jsou výměny topných těles či rekonstrukce oken.

Kdy je topná sezona

Topit se podle vyhlášky má od začátku září do konce května. Dodavatel je povinen začít s vytápěním, když je průměrná denní teplota vzduchu ve dvou následujících dnech nižší než 13 ° Celsia a nečeká se silné oteplení. Dodávky mohou být dočasně přerušeny, když průměrná teplota vzduchu přesáhne 13 ° Celsia a v dalších dnech se její pokles neočekává.