Spolu s Metrostavem jsou mezi firmami, které se obrátily na ÚOHS, firmy Průmstav, a.s., GEOSAN GROUP a.s. a PSJ, a.s. "Ve věci bylo zahájeno správní řízení. Úřad se v současné době seznamuje s obsahem návrhu," uvedl Švanda. Zda firmy žádají o předběžné opatření, které by mohlo zakázku pozastavit, neuvedl.

Nikdo nebyl ze soutěže vyloučen

Vítěze tendru vybralo před loňskými Vánocemi Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnotící komise. „Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen," uvedl mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Deník E15 ale v pondělí píše, že neúspěšní uchazeči kritizovali například to, že některé soutěžící firmy nebyly schopny prokázat, zda už někdy opravovaly historickou budovu, a neuvedly, zda mají potřebné technické vybavení či restaurátory.

O rekonstrukci opery se mluví léta 

Hochtief CZ tvrdí, že všechny kvalifikační předpoklady splnil, když v minulosti opravoval třeba památník na pražském Vítkově a barokní hospital Kuks a také obnovoval klášter Broumov. Metrostav se k důvodům pro své odvolání nevyjádřil.

O rekonstrukci opery se mluví léta. Cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun.

Oprava by měla skončit v roce 2018

Pod tuto sumu se v tendru dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. K těm patřila i společnost Opera 2016. Financování generální rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad.

Budovy Státní opery jsou zavřené více než pět měsíců, podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších plánů trvat 27 měsíců, skončit by měla v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

Čtěte také: Vyrazit na ples do opery? Nejdříve za tři roky